Öreg mosógép felújítása
- 2008. máj. 1.
- 6 perc olvasás

Évtizedek alatt szerzett szervizes tapasztalatom során, gyakorlatból tudom, hogy a hazai háztartásokban legelterjedtebbek az ENERGO gépcsalád tagjai. Gyártásával a Hajdúsági Iparművek sajnos már nem foglalkozik, helyette új és korszerűbb gépeket készítenek. A használatban lévő gépek mostanra érik el azt a kort, hogy sorsukról dönteni kell. Az új gép beszerzése komoly anyagi befektetést igényel. Jelenleg a használatban lévő gépekhez még gyakorlatilag minden alkatrész rendelkezésre áll. Felújításuk gazdaságosan megoldható, új vagy újszerűen felújított alkatrészek felhasználásával. Jól és időben történő felújítással gépünk élettartama 10-15 évvel meghosszabbítható. A költségek nem érik el, az új gép árának 20-30%-át sem.
Ábráinkkal igyekszünk végigvezetni olvasóinkat a folyamatokon. A felhasznált alkatrészek többsége a gazdaságossági szempontok figyelembevételével felújított, melyeknek árait, valamint a vásárlás és a cserélés lehetőségeit is közöljük. A felújítást egy ENERGO 750-es típusú mosógépen mutatjuk be. A munka folyamata esztétikai és műszaki feladatokból tevődik össze. A műszaki változtatások gyakorlatilag a gép mechanikus alkatrészeinek cseréjét vagy javítását jelentik. A külső megjelenés érdekében a gépen teljes burkolatcserét hajtunk végre a folyamat befejezéseként, mert bizony meglátszanak már rajta az eltelt évek (1). A gép palástjának leszerelése után láthatóvá válik a szerkezeti felépítése (2, 3). A palástot oly módon tudjuk levenni, hogy a gépet az első oldalára döntjük, így eltávolíthatóvá válnak a rögzítő csavarok. A hátlapot 6, a palástot 4 db lemezcsavar rögzíti. A burkolat levétele után megvizsgáljuk a gép állapotát. Esetünkben - állatorvosi lónak tekinthető gépünkön - a következő hibákat tapasztalhatjuk:
A csapágyakon vízfolyására utaló nyomok látszanak, kézzel mozgatva (tengely irányban) lötyögnek (4).
A szivattyú tekercse leégett (5).
Rendellenes vízfolyásra utaló nyomok láthatók a sugártörőnek nevezett alkatrészen (6).
Általános rendezetlenség látható a gép elektromos rendszerénél, előző javítások, okozta kevésbé szakszerű beavatkozások nyomai (7, 8).
A meghajtó szíj cserére szorul a sérüléséből eredő hiba miatt. (Ritkán előforduló jelenség.)
Alapos tisztításra, savazásra szorul a gép, mert vízkövesedések, láthatok a dobon és a fedélkeret-üst találkozásánál.

A műszaki javításokat a csapágyak cseréjével kezdjük. Az ékszíjtárcsa felőli oldalon, csőkulcs segítségével, eltávolítjuk az M 8-as középső rögzítő csavart (9). Következő lépés a 2 db M6-os függőleges rögzítő csavar kiszerelése (10). A csapágyházat 6 db csavar tartja az üstön, mindet távolítsuk el. Ezzel a csapágyház csavarhúzó segítségével szimmetrikusan lehúzható a dobtengelyről. Türelmesen járjunk el, mert néha ez a folyamat a lerakodott vízkő miatt nehezen megy. A felfekvő felületek tisztítása után az új csapágyat helyezzük vissza. Lényeges, hogy a hajtás oldali csapágyházban a meghajtó kerék egy zéger gyűrűvel van rögzítve, ennek eltávolítása után van módunk a kereket levenni. Támasz oldali csapágy cseréje egyszerűbb feladat; maga a folyamat megegyezik a hajtásoldalival, különbség csupán az, hogy ebben az esetben nincs központi csavar (11, 12). A dobot a csapágy tengellyel egy gumi átvezető betét köti össze, ennek cseréje fontos feladat, ne feledkezzünk meg róla. Ábránkon (13) a rossz és az új csapágyház látható. Figyeljünk rá, hogy a függőleges tartócsavarokat csak a dob megforgatása után szabad véglegesen rögzíteni. Szivattyú cseréje a következő képen hajtható végre. Először eltávolítjuk az elektromos csatlakozókat, majd oldjuk a csőbilincseket (14). A szivattyút esetünkben 2 db csavar tartja, melyeket a gép alján találunk meg. Eltávolításuk után a szivattyú szabadon kivehető a gépből (15). Régebbi típusoknál egy lemez kengyel tartotta a szivattyút és egy M4-es csavarral volt rögzítve. A visszaszerelés a kiszereléssel fordított sorrendben történik. A gép főmotorját egy központi tartórúd rögzíti a fenéklemezhez. Az ékszíjfeszítést két M6-os csavarral lehet beállítani (16). Cseréjéhez előbb az "Y" csövet (17) kell eltávolítani, majd a szűrőház két lemezcsavarját. Ezután leszereljük a szivattyút, és szabaddá válik a főmotor, amit - két csavarjának eltávolítása után - kiemelhetünk. Főmotort ritkán kell cserélni, általában csak beázás következtében, hibásodik meg.

Gyakoribb meghibásodás viszont a kerekek kopása, törése. Cseréjéhez, példaként két lehetséges megoldást mutatunk be. A régebbi típusoknál két műanyagrögzítőt kell eltávolítani (18), míg az újabb típusoknál a tartóházban kialakított rögzítő lemezeket lehet elhajlítani (19). Miután szabaddá válik a szerelt kerék, biztosító gyűrűjének levétele után kihúzható a fékező, tartó műanyag házból (20, 21). Tisztítás után visszaszerelhetjük az új kereket. Ha elfelejtenénk hogy melyik kerék hol volt, akkor emlékeztetőül; gyárilag szerelve úgy volt, hogy a programkapcsoló alatti részen két fix kerék van és a forgó, bolygó kerekek vannak a gép első részén. A szintszabályzóval kapcsolatos tisztítási feladatok elvégzése nagyon fontos fázis. Ezt úgy kezdjük, hogy eltávolítjuk az "Y "csövet (22); először a sugártörőnél vesszük ki a lemezcsavart, majd oldjuk a szűrőházhoz rögzítő csőbilincset. A vastag gumicsövet a vázhoz egy drótkarikával erősítették hozzá, ezt is, levesszük. Találunk még egy műanyag bilincset is, melynek feladata, hogy rögzítse a hőfokszabályozó kapilláris csövét a rázkódásból eredő törések elkerülése érdekében. Végezetül széthúzzuk a szintszabályozó összekötő vékony csövét, ezzel szabaddá válik a "mumus", mely a legtöbb hiba okozója.

Melegvízben mossuk ki alaposan, ügyelve a lerakodott szennyeződések eltávolítására. Használjunk egy kiérdemesült fogkefét, hogy kellően tisztára tudjuk mosni a keresztmetszet változásig a csövet. A szintszabályozó vékony csövét megfújva érzékelhetően három egymástól elkülöníthető kattanást kell hallanunk. Ezzel gyakorlatilag a szabályozóval kapcsolatos tevékenységünk befejeződött. Visszaszerelése után kezdhetünk hozzá a gép mechanikus tisztításához. A gépen található programkapcsoló, választókapcsoló, hőfokszabályozó, kontrolizzó, fedélretesz kapcsolók (23) ritkán romlanak el, ezeket csak tisztítsuk le, ha működési problémájuk amúgy nem volt, akkor ne nyúljunk hozzájuk. A programkapcsolót fogadjuk el úgy, ahogy van; fekete doboznak, szükség van arra a sok vezetékre, ritkán hibásodik meg. Tisztítása ecsettel történjen, utána kontaktspray-vel fújjuk be, nem igényel több karbantartást. A gépfelújítás leghálátlanabb része a mechanikus tisztítás. Használjunk drótkefét, és ennek segítségével távolítsuk el a szennyeződéseket. Ügyeljünk rá, hogy a műanyag fedélkeret és a fém üst találkozási, csatlakozási részét alaposa tisztítsuk meg. A fenéklemezt tisztítás után lefesthetjük valamilyen gyorsan száradó festékkel, az esztétikai állapot javítása érdekében. Apróság, de mielőtt tovább lépnénk, tömítsük le a sugártörő összeillesztési helyét (24), erre azért van szükség, hogy ne legyen módja a víznek a bizonytalan illesztés mellett szivárognia. Az öblítőrendszert úgy tudjuk kitisztítani, hogy eltávolítjuk az öblítőszer-tartó tetejét (4 lemezcsavar), majd vízzel alaposan kimossuk a tartályt. Tisztítani kell a függőlegesen lehúzható "serleget", fokozottan ügyelve a felső részén található vízszintes hornyokra. Kémiailag úgy tisztítjuk a gépet, hogy háztartási vízkőoldóval beecseteljük a megmattult dobot. Használjunk erre a célra rövid szőrű ecsetet, vagy fogkefét. Lényeges, hogy az üstben legyen kb. 10-15 liter víz, hogy folyamatosan öblíteni tudjuk a rozsdamentes alkatrészeket. Erre azért van szükség, mert e nélkül maradandóan megfeketedik a dob. Alapos öblítés és szárítás után elérkeztünk munkánk utolsó szakaszához. A dekorálási műveletet a felső ajtó burkolatának a cseréjével kezdjük el. Célszerű úgy eljárni, hogy eltávolítjuk a komplett ajtót a gépről (négy lemezcsavar kivételével lehúzható a sarok elemről). A kiszerelt ajtón 9 lemezcsavar tartja a burkolatot, eltávolításuk után a festett tető lecserélhető. Mielőtt az új burkolatot felhelyeznénk a gépre, végezzünk egy próbaüzemet. Ennek gyorsított eljárása a következő:

A válaszkapcsoló A/2-es állása mellett, a programkapcsolót 4. helyzetben felhúzva beindítjuk a gépet (természetesen zárt tető mellett). A következőket fogjuk tapasztalni: A gép az üzemi mágnesszelepén keresztül vizet fog venni, és ezt a folyamatot mindaddig végzi, amíg a kívánt vízszintet el nem éri. Ez a szint megfelelő esetben a dob átmérőjének az 1/4 része, ekkor a vízvételnek automatikusan be kell fejeződnie. Most ellenőrizhetjük a fűtést: próbalámpa segítségével megvizsgáljuk, hogy elindult e a fűtés folyamata (a fűtőbetét végpontjaira történő ráméréssel). Az ellenőrzés után a programkapcsolót az óramutató-járásával megegyező irányba forgatva az 5. állásába kapcsoljuk; ekkor a mágnesszelep öblítő részének kell elkezdenie üzemelni. Ennek jellegzetesen más hangja van, jól érzékelhető a különbség. A vízvétel befejeztével a programkapcsoló lépésenkénti forgatásával először üríteni fog a gépünk, majd centrifugálnia kell. Ha ezek a folyamatok rendben működtek, akkor mosógépünk gyakorlatilag rendben van, csak ellenőrizni kell, hogy nem tapasztalható e rendellenes vízfolyás. Az adattábla cseréjét úgy tudjuk megoldani, hogy fölfelé lehúzzuk a választókapcsoló gombot, majd a prk. roll a gombfeliratot eltávolítjuk (3 horony található a forgatógombon, ezekbe kis csavarhúzóval benyúlva a felirat leszerelhető). A prk. forgatógombját 1 db M 3-as csavar tartja a tengelyén, eltávolítása után ugyancsak leszerelhető. Az adattáblát két lemezcsavar rögzíti a fedélkerethez. Tisztítás után felhelyezhető az új és szép tábla. A gombfeliratok visszahelyezésénél ügyelni kell arra, hogy a felirat szélén egy kb. 5 mm-es jelölés van, ez a segédpont, ennek kell a gombon lévő három horonyból a szélesebbik felé kerülnie (25). A burkolat felhelyezése előtt célszerű lecserélni a néhány forintba kerülő lemez anyákat, mert ezzel a palást rögzítését biztonságossá tudjuk tenni. A palást visszahelyezésekor ne feledkezzünk meg a földelési pontok csatlakoztatásáról sem. Ha mindezekkel készen vagyunk, akkor a gyakorlati használhatóság tekintetében új gépet kapunk (26), mely esztétikailag is kifogástalan, és töredékébe kerül, mint egy mosógép csere.
A felhasznált alkatrészeket a TONIKER üzletében vásároltuk meg, Budapest XIV. kerület, Besenyő u. 12., telefon: 252-3565. Tájékoztatásul a felhasznált alkatrészek árát is megadjuk (felújított alkatrészekről van szó, tehát cseredarab szükséges).
Csapágyházak 1500 Ft/db. Szivattyú 2500 Ft. Kifolyócső 700 Ft. Főmotor 8800 Ft. Palást 5000 Ft. Hátlap 1500 Ft. Tető 2000 Ft.





























