top of page

Támogatott tartalom

Szerkesztőségi

Kiadványaink

Kövess minket

  • Facebook
  • X
  • Youtube
  • Instagram

Növények és a fűtés

  • 2008. máj. 1.
  • 1 perc olvasás

Télen a meleget árasztó kályha vagy a felhevült felületű fűtőberendezés perzseli, megégetheti a hozzá túl közel kerülő növényeket. Ez megfelelő körültekintéssel elkerülhető.

Sokkal gyakoribb az, hogy a fűtőberendezések nemcsak melegítik maguk körül a levegőt de szárítják és állandó mozgásban is tartják azt. Ez a kettős hatás előbb-utóbb akkor is a növények kiszáradásához vezethet, ha különben bőven kapnak öntözővizet. A gyökerek képtelenek pótolni a levelek által fokozott mértékben elpárologtatott vizet. Ezért ilyenkor a levegő páratartalmát mesterségesen kell pótolni. Nem kevésbé ártalmas az ablakon át, esetleg a réseken beáramló hideg levegő. A rendszerint ablak alatti fűtőtest melege akkor semlegesíti jól a beáramló hideget a növények károsítása nélkül, ha a fűtőtest fölé kerülő növénytartó deszka és az ablak között néhány centiméteres rés van. Kedvezőbb a növényeknek, ha az ablakdeszkát szegélylécek felszögelésével alacsonyabb-magasabb oldalfalú ládaformára sikerül átalakítani, amit nedvességtartó tőzeggel töltünk meg. Ebbe süllyeszthetjük legalább részben valamennyi növény cserepét vagy tartóedényét. Elektromos kandalló és az egyszerű hősugárzó használata is káros lehet a növényekre. Gázüzemű fűtőberendezésnél a hősugárzás veszélyén kívül a gázártalom sem kizárt, csakúgy mint a szén, brikett és más hagyományos tüzelőanyagok, illetve háztartási fűtőolaj égetésekor. Gázártalomtól a levelek elszíneződése, a levélerek közötti terület kifakulása, levélszél- és csúcssárgulás, elhalás következhet be.

bottom of page