Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
354 hozzászólás Oldal: 10 / 24
Előző 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24 Következő
<em>fransis69</em> írta:
Plaszlo írta: - Anyámnál gázkészülék cserénél a kéménybe egy forró levegővel felfújt műanyag csövet raktak, ami a hő hatására a kémény oldalára feszült és kihűlés után úgy maradt. Nem éppen olcsó mulatság, de talán ez a legegyszerűbb megoldás.

Ezt nem ismerem. Tudnál valami linkkel megtámogatni?


http://www.kompozitor.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=11:furanfix&catid=1

Tünde ezt a linket te is nézd meg, még felhasználhatod a tervezésben.



A füstgázok okozta halálestek miatt a kémények bélelése kötelező. A Kompozitor Kft. forradalmian új kéménybélelési eljárást dolgozott ki, melynek lényege, hogy még lágy állapotban lévő kompozit anyagú csövet behúzzák a kéménybe, majd gőzzel felfújják és kikeményítik. A FuranFlex kéménycső anyaga nagyszilárdságú üvegszálakkal erősítetett tűz és korrózióálló műgyanta. A FuranFlex felveszi a kémény alakját, irreverzibilisen kikeményedik és kb. 2,5 mm vastag, acél szilárdságú, kör vagy négyzetes keresztmetszetű, toldás nélküli csövet képez. A FuranFlex anyaga nem meggyújtható, a tüzet nem terjeszti.
Köszi.
Megnézetem a video-s bemutatót. Egyszerűen nagyszerű!
Ahol ez alkalmazható, ettől eredetibb kémény bélelés csak az lehet, ha Magyarországon is engedélyezik a gáztüzelésen kívüli egyéb tüzelési módokra (más országokban ez jelentősen eltérőbb).
http://www.furanflex.com/FuranFLEX_3min_Win.wmv
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Igen, tényleg nagyszerű dolog. Nagy gond volt anyáméknál is, 12 lakásos társasház átállt központi fűtésről egyéni fűtésre. Szerencsére minden lakásban átfolyós rendszerű gáz vízmelegítő volt, így ennek helyére ki lehetett építeni a kombi kazánt, de a kéményt béleltetni kellett, mert még sima téglakémény volt (35 évvel ezelőtt épült, akkor még városi gáz volt). Ha nincs ez a technológia, akkor nagy valószínűséggel elég nagy rombolással és kosszal lehetett volna kibéleltetni a kéményeket, házanként 12 kéményt. Ezzel a technológiával pár nap alatt elkészült a 3 ház 36 kéménye rombolás és kosz nélkül. Drága volt, de a járulékos kényelmetlenségek és helyreállítási költségek elmaradását is figyelembe véve, megérte.

(Fransys, örülök, hogy tudtam újat mondani neked :wink: )

Nekem nem indult el a link Firefox-ban, de az IE letölti és nézhető a videó.
Plaszlo írta: (Fransys, örülök, hogy tudtam újat mondani neked :wink: )
Nekem nem indult el a link Firefox-ban, de az IE letölti és nézhető a videó.< érdekes. Most rákattintottam, nekem indult


"Drága volt, de ... megérte". < Ez mit jelentett forintban az édesanyádnak? :D
A másik honlapja azt írja, hogy a fm ár hasonló a kor csőhöz. Az se olcsó. Átolvastam az egészet, mindent...
http://www.furanflex.com/index2.php
Most kértem szereltkéményekre ajánlatokat komplett cugehőrrel több helyről néhány hete, 4,5m/fi 150/250-re.
Szállítás nélkül 117-137eFt-ot közöltek, de volt egy ami 212eFt volt :( (26... 36eFt/fm). :(

Más:
azért érdekes a honosítás egyes országok "óvatossága". Nálunk 200°C max. és gáz.
Máshol 350... 450 sőt egy helyen 500°C és gáz+olaj, néhány országban fatüzelés is...
Nincs ez még kifutva, rengeteg lehetőség van még benne:
- légtechnikai rendszercsövek (egyszerű takarítás, nincs korrózió, nincs tömítetlenség, alacsony zaj, némi hőszig., nincs átmérő korlát, akár kúszható is stb.)
- tetőösszefolyók - csapadék ejtőcsövek stb...
- tudnak, ha van hely egyetlen meglévő lyukba, iker tripla vagy négyes kürtőt is párhuzamosan
Igen innovatív csapat (majdnem olyan, mint mi vagyunk :P ).
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Nem tudom megmondani az árakat és az sem biztos, hogy ez a cég kivitelezte, ezzel az anyaggal. Akkoriban külföldről kellett az ilyen speciális anyagokat beszerezni. Több mint 10 éve volt, akkor mások voltak a viszonyok és a lehetőségek. A társasház egyben fizette a beavatkozást, mert szinte mindenkinek más méretű volt a kéménye. A ház oly módon épült, hogy nincsenek oldalsó szomszédok, csak alul-felül. Az emeletek el vannak tolva félszintekkel, mintha egy csigalépcsőre lennének felfűzve a lakások. 3 tömbben vannak a lakások, közös csatlakozási felület a lépcsőház. Érdekes és úttörő megoldás volt akkoriban a szomszédok minimálisra csökkentésével, ami ma már hátránya is, mert nincsenek szomszédos fűtött falak a lakások között, szinte minden oldala a szabadban van. Szóval emiatt igazságtalan lett volna, ha a földszinti lakónak 3 emeletnyit, míg a felsőnek pár métert kell szigeteltetnie. Így egy nagy számla született. Több árajánlat közül nem ez volt a legolcsóbb, de a leggyorsabb és legtisztább beavatkozás, ezért érte meg ezt választani. (Nem mindig tisztán gazdasági jellegű egy "megérte" választás 8) )
Plaszlo írta: (Nem mindig tisztán gazdasági jellegű egy "megérte" választás 8) )

Ezzel teljesen egyetértek. Mindig, minden együtt döntheti csak el egy választást.
A honlap szerint 1991-ben alakultak, az nem kevés, az 21év. A filmet nézve igen sok kísérlet előzte ezt meg. Nyúlni kell, elmozdulni, újrarendeződni és nem szakadni az elemi üvegszálaknak (3millió üveg száll/m2), hasonlóan a külső polimer szálas szövetnek, nem semmi...
Ott van a hőállóság, külső hőelvezetés itt szoba sem jön. Tud kerek szelvény lenni meg lehet téglány vagy négyzetes is. Eszméletlen munka invesztíció és rengeteg kudarc van benne mire ide jutott...

Nem is fm árra gondoltam. Arra, hogy édesanyádéknak mennyibe került össz-vissz.
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Vill írta: Ebben teljesen igazad van. Csak az ESBE szelepet kb 15 e.-ért, a hollandit kb 1.600-ért tudom megszerezni és Wilo szivattyúm pedig van. Így már mindjárt sokkal jobban megéri barkácsolni, mint beruházni egy komplett rendszerbe.
De ha nagyon vad akarnék lenni, akkor meg pár ezer Ft.-ból összedobok egy hőmérséklet vezérelt frekvenciaváltót amivel 40 fokon elindítom a keringetőket rendkívül alacsony fordulaton úgy, hogy a kazánba beáramló víz mennyisége ne hűtse vissza azt.
A hőmérséklet folyamatos figyelésével fokozatosan emelkedne a fordulat, így a kazán miután elérte a kívánt hőmérsékletet, a rendszer fokozatosan melegedne fel. Ugyanaz, mint amit a Laddomat csinál, csak az mechanikai vezérléssel, ez pedig elektronikusan. Sokkal olcsóbb és még csak meg sem kell bontani a rendszert.

Egyébként nem is rossz ötlet....
Lehet, hogy megépítem, aztán beszámolok róla :)



Meg tudnád mondani, hogy egy 40 Celsius fokos víz -15C külső hőmérséklet mellett (Magyarországon még a nagy többségnek radiátoros fűtése van) mire jó?
A fa akkor ég el a leghatékonyabban, ha a levegő nincs leszabályozva. Nincs kátrányosodás a kazánban. Így a kazánban nincs párakicsapódás, ezáltal a kazán élettartama is minimum megduplázódik.
Puffertartályban magas hőmérsékletre van szükség.
ganjapower írta:
Vill írta: Ebben teljesen igazad van. Csak az ESBE szelepet kb 15 e.-ért, a hollandit kb 1.600-ért tudom megszerezni és Wilo szivattyúm pedig van. Így már mindjárt sokkal jobban megéri barkácsolni, mint beruházni egy komplett rendszerbe.
De ha nagyon vad akarnék lenni, akkor meg pár ezer Ft.-ból összedobok egy hőmérséklet vezérelt frekvenciaváltót amivel 40 fokon elindítom a keringetőket rendkívül alacsony fordulaton úgy, hogy a kazánba beáramló víz mennyisége ne hűtse vissza azt.
A hőmérséklet folyamatos figyelésével fokozatosan emelkedne a fordulat, így a kazán miután elérte a kívánt hőmérsékletet, a rendszer fokozatosan melegedne fel. Ugyanaz, mint amit a Laddomat csinál, csak az mechanikai vezérléssel, ez pedig elektronikusan. Sokkal olcsóbb és még csak meg sem kell bontani a rendszert.

Egyébként nem is rossz ötlet....
Lehet, hogy megépítem, aztán beszámolok róla :)



Meg tudnád mondani, hogy egy 40 Celsius fokos víz -15C külső hőmérséklet mellett (Magyarországon még a nagy többségnek radiátoros fűtése van) mire jó?
A fa akkor ég el a leghatékonyabban, ha a levegő nincs leszabályozva. Nincs kátrányosodás a kazánban. Így a kazánban nincs párakicsapódás, ezáltal a kazán élettartama is minimum megduplázódik.
Puffertartályban magas hőmérsékletre van szükség.



Semmire :)
Ez csak egy szám volt, egy példa. Lehetett volna 50 vagy 60 fok is.
tuncike írta: Van erre más megoldás esetleg, hogy ezeket kikerüljem de lecserélhessem a jelenlegi készülékemet? < IGEN

Kedves "tuncike"
Lehet, hogy elkerülte a figyelmed eddig, itt talán részletes választ kaptál a kérdésedre: viewtopic.php?f=8&t=598&start=120#p7853
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
<em>fransis69</em> írta:
tuncike írta: Van erre más megoldás esetleg, hogy ezeket kikerüljem de lecserélhessem a jelenlegi készülékemet? < IGEN

Kedves "tuncike"
Lehet, hogy elkerülte a figyelmed eddig, itt talán részletes választ kaptál a kérdésedre: viewtopic.php?f=8&t=598&start=120#p7853


Fransys.
Khmmm...mintha Tünde azt írta volna, hogy nincs helye, vagy nem akar bojlert (vagy ahhoz hasonló méretű tárolót) berakni a fürdőbe, így szerintem kiesik a váltószelepes Mika mint lehetőség. A váltószelepes Mika elleni további érv, hogy (forró) nyáron is - amikor csak melegvizet készít -, működése közben hőt ad le a környezetébe (+ a csövek), ami kellemetlen lehet az amúgy is meleg szoba további fűtésével. Ilyenkor az 500 W is sokat emelhet a szoba hőmérsékletén még akkor is, ha csak a tárolót kell felfűtenie és nem megy "folyamatosan" egész nap.
Erre ajánlottam a felfújós műanyag kéménybélelést (ami neked is felettébb tetszett), a parapet vagy turbós átfolyós vízmelegítőre cserét.
Plaszlo írta: Fransys.
Khmmm...mintha Tünde azt írta volna, hogy nincs helye, vagy nem akar bojlert (vagy ahhoz hasonló méretű tárolót) berakni a fürdőbe, így szerintem kiesik a váltószelepes Mika mint lehetőség. A váltószelepes Mika elleni további érv, hogy (forró) nyáron is - amikor csak melegvizet készít -, működése közben hőt ad le a környezetébe (+ a csövek), ami kellemetlen lehet az amúgy is meleg szoba további fűtésével. Ilyenkor az 500 W is sokat emelhet a szoba hőmérsékletén még akkor is, ha csak a tárolót kell felfűtenie és nem megy "folyamatosan" egész nap.
Erre ajánlottam a felfújós műanyag kéménybélelést (ami neked is felettébb tetszett), a parapet vagy turbós átfolyós vízmelegítőre cserét.

Teljesen igazad van. Nyáron még egy számítógép 50-120Wattja sem kellene, a világítás is bezavar, bár ez nem könnyűszerkezetes, itt kisebb a jelentősége a hatalmas tehetetlen épületszerkezet miatt.
Vannak fekvő tárolok is, azok a mennyezet alatt elhelyezhetők. Azok között van olyan is, ami nyáron villanybojlerként dolgozhat. Igaz ezt nem írtam, de ez megoldaná a nyári felesleges 500Watott. Az az 500 Watt sem állandó időben, csak akkor amikor jelentősebb vízelvétel volt és csak addig, amíg visszafűti a tároló vizét, ezek az intervallumok 10-30 percek (100... 250Wórák), kivéve egy teljes 80liter egybeni elhasználását. Persze ez sem kellene. Ezt megoldaná egy fűtőpatronos kis 80-100 literes tároló.
- A mosogató pl. kiváltható lenne egy átfolyórendszerű helyi villamos "kütyüvel", ahhoz csak egy dugaszolóaljzat kell. Ez nem szaggatná meg a téli üzemet sem, csak egy alapos fürdési ciklus után...
Én ilyesmiben gondolkoztam akkor és most is...

*A kéménybélelés egy ragyogó javaslat, csak azt vállalnia kell az egész lakóközösségnek ami, ha jól értettem nem igen járható.
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
Kedves Laci
Én a MIKA-6E vagy MIKA-6E.V-t éppen az 500Watt helyi hőleadása miatt csak egy ekkora hőigényű, de kisebb helyiségbe javasolnám. Nagyobb helyiségbe inkább a turbóst, hogy az ablak(ok) alá megfelelő méretű radiátort el tudjak helyezni, az ne fogjon ablakot. Ez is gond lehet egy korszerűsítésnél, hogy bekerül a nagyszobába, elfoglal egy régi konvektor helyet és egy ablakot, de ugye ott csak 500W lesz és nem a régi konvektor akárhány Wattos teljesítménye, nem marad a radiátornak inkább szükséges ablak hely. Ilyenkor itt is a turbós változat kellene valahol egy zárt falszakaszra, mert annak csak egy falfúrat kell.
Itt jutott eszembe, anno számolgattuk, hogy milyen hatásfok romlás jelentkezik egy ablakalatti hőleadón, ha pl. az ablak könyöklő 2cm-nél jobban kilóg. Már 4-5cm is, ha jól emlékszem, elvitt vagy 25%-ot. 6cm felett meg vagy 40%-ot. Egy ablakfüggöny is hasonlóan bezavar, ha a hőleadó fölé belóg. Hasonló hatásfok vesztés volt, ha a hőleadót nem emeljük ki a faltól legalább 10cm-t, mögötte nem teszünk a falra, nincs hőtükör stb... :? .
Sajnos az esztétika meg a fűtéstechnika két ellentétes követelmény, csupa kompromisszum a világ. :(
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
OK. Sok még az ismeretlen, így csak próbálkozunk jó megoldást találni. Mindketten a saját elképzelésünk alapján próbáljuk megoldani a feladatot.
Én (hangsúlyozom, hogy csak én) két részletben oldanám meg a problémát, ami nem jelenti feltétlen, hogy egymástól eltérő időben. Külön választanám a fűtési és HMV rendszer felújítását. Gondolom ebből adódik, hogy a váltószelepes verziót kilőttem. Te szerencsés helyzetben vagy annyiból, hogy egy olyan házban laksz, amiben nyáron is kényelmes élni, nem melegszik fel nagyon. Viszont laktam olyan házban, ahol nyári forróságban a TV bekapcsolásán is elgondolkoztunk, mert pár óra alatt képes volt több fokot emelni az amúgy is meleg szoba hőmérsékletén. Egy lapostetős ház legfelső emeletén élni nyáron nem az a feltétlen vágyott kéjmámor. Ismerősöm lakik ilyen lakásban, nyáron meg lehet fulladni benne, 30 fok garantált késő estig. Egy ilyen környezetben biztos nem használnék olyan eszközt, ami működése közben hőt termel. Természetesen csak szakaszosan és lehet, hogy csak naponta egyszer működik, de az ilyen környezetbe betáplált hő meg is marad (nem akarok a fizikáról vitázni, de tapasztalatom, ha valami még rátett egy nyári napon a belső hőmérsékletre, az nem akart eltűnni, estig nem kívánt vendég maradt). A készüléken kívül a hőtárolót fűtő csövek is melegítik a légteret. Ráadásul őrlángos kazán, abból is jön egy kevéske meleg folyamatosan, a tároló miatt nem lehet leállítani nyáron.
A turbós Mika szerencsére sokkal könnyebb és szabadabb elhelyezést tesz lehetővé, de hálóba akkor sem raknám, ha elég lenne az 500W-os hőleadása a téli, vagy átmeneti időszakban történő fűtéshez. Egyrészt zajos, másrészt nyáron elviselhetetlenné tenné a háló hőmérsékletét.

A melegvíz ellátást inkább egy korszerű, átfolyós rendszerű vízmelegítőre bíznám, ez elvan a fürdőben és csak akkor működik, amikor szükség van rá. Korlátlan időben teljesítmény, addig lehet pacsálni vele, amíg jól esik. A parapetes, vagy turbós változata viszonylag szabadon telepíthető, hacsak nincs a ház külső kinézetével kapcsolatos korlátozás a füstgázelvezetés kialakításánál.
Nekem kombi kazánom van, így ha az bedöglik, akkor se melegvizem, sem fűtésem nincs. Ez egy kis szabadságot ad, ha a fűtés bedöglik, akkor legalább lehet egy jó forró fürdőt venni. Ismerve a szervizek időnként lassúságát vagy leterheltségét, egy 80 l-es tároló sem ad túl sok lehetőséget, ha elromlana a Mika.

Most csak elképzeltem Tünde helyzetét, kívülről nézve én így találom jobbnak annak ellenére, hogy biztos ez a drágább megoldás.
Igen. Ezek valóságos gondok és szempontok. 87-ben szükség volt minden anyagi erőre, , az ország romokban, mint most, elkezdetem építkezni, nem csak lakást, telephelyet is építettem. Kellett minden pénz, régi elad, OTP néhányezerforint, és egy hasonló, mint a amit taglalunk, teraszos, valaki által leadott használt lakást vettem. A teraszos oldal kiforgatva D... Dél-Nyugatnak. Úgy 2-3 óráig csodás volt, de csak addig. 3 szintes társas és ugye felettünk a salakos tető. A 1,5*1,5 fürdőt utáltam borzalmasan, mire kifolyt a víz, csurgott a falakról is. Törülközni nyáron benne neki sem fogtam, mert vizesebb lettem, mint előtte (de az izzadságtól). Mindig kiléptem a hosszú előtte lévő közl. folyosóra törülközni, ha nem járkált senki.
Érzékelem nagyon is miről beszélsz. Több, mint 4 évig tartott a végén, a rendszerváltás és az azt hozta változások beleszólt a gyorsaságba, így 87 vége -92eleje elszaladt.
Kellemes lakás volt, de a meleg az valóban kínos. Számoltam, számítás alapján nem sokat ért, de a teljes mennyezetet egyszerűen letapétáztam 50*50*1cm-es , biztos ismered, készen kapható hófehér olyan kicsit szabdalt felületű elemekkel. Rengeteget jelentett közérzetben.
Üdv.: sby f. J. ép.mérn.-, ép.gépész-, vill-, ép.fiz.
fransis69 írta:
Plaszlo írta:
fransis69 írta: Látom, beelőztél Lacikám, amig írtam, én erre az eredményre jutottam:

Egyszer nekem is összejöhet, általában fordítva szokott lenni. Írok sokat, aztán látom beelőztél és azzal a lendülettel ki is dobom.
Próbáltam a legrosszabb paraméterekkel számolni, annál csak jobb lehet a tényleges. Nagyjából én is elégnek éreztem a MIka 6 teljesítményét - különösen Yocee hasonló rendszere miatt -, de féltem, hogy ha kategórikusan elégnek mondom, azonnal letorkollsz a számításaiddal és a fizikával, ezért inkább óvatosan szakembert javasoltam. :roll: :wink:

Szó sincs letorkolásról. Én csak akkor szólok bele vagy inkább hozzá, ha a szakmai érveim ezt kifejezetten kierőltetik belőlem. Mindketten jót akarunk, te is alapos ember vagy, így ismertelek meg, és ez a lényege a dolognak úgy hiszem.
Ilyenkor ne dobd ki, vallom azt, hogy több szem, többet lát, az írtak elgondolkodtatnak, vagy megerősítenek vagy módosításra késztetnek, ez is fontos szerintem.


Kedves fransis és Plaszto!

Nem létszükséglet számomra, hogy a Mika által legyen megoldva a melegvíz, jobban örülnék ha maradhatna átfolyós készülékem, azért is, mert a lakás nyáron írtó meleg, úgyhogy nem örülnék ha az még rámelegítene és korlátozná a felhasználható melegvíz mennyiségemet, illetve a bojler sem férne el sehova, de a közös képviselő nem nagyon tudott bíztatni azzal, hogy a lakóközösség belemenne, legalábbis nem egyszerű mulatság, hogy beleegyezzen mindenki egy ilyenbe, nyilván önköltségen nem tudom megoldani. Meg ilyenkor az egész házban ki kell bélelni, hiába vagyok Én a 4.en, nyilván nem fogom az egész házét Én megcsinálni, ezt közös költségből szokták. A kéményem gyűjtőkémény, nem saját. Viszont szerintem pont fölöttem lehet, mert szoktam hallani a fürdőszobában, ahogy szeles idő esetén zörög rajta valami, meg a olykor ha a madarak rajta ülve huhognak, úgyhogy itt lehet a lakásom közelében, ha nem pont fölötte! Az átfolyós vízmelegítőm válaszfalon helyezkedik el, nem utcafronti falon. Sajnos parapet kialakítására sincs lehetőségem, mert az ablak alatt faltól-falig a kád van, hacsak nincs olyan megoldás ami egy plafon alatti kerek kivezető nyílás által valósítható meg.

Nagyon aranyosak vagytok, hogy ennyi tanáccsal elláttok és segítetek, bár őszintén bevallom, a felét nem értem, mivel egyáltalán nem értek ezekhez és kissé kínainak tűnik sokszor amit leírtok szakavatottakként!

Egyenlőre annyit sikerült leszűrnöm, ha jól értettem, hogy az elavult konvektoraimat megérné a Mikára lecserélnem és a radiátorok által a fűtésem megoldható lenne ezzel a megoldással. Remélem ez némileg a számlákon is megmutatozna és nem csak szebben mutatna a falon mint egy konvektor.
Viszont a legnagyobb gondom ugye a vízmelegítő, mert a konvektorokat a kémény és egyéb kálvária nélkül lecserélhetem, akár Mikára, akár ha maradok a konvektornál akkor arra, mert ezeknek a cseréje nem kapcsolódik a kéményhez. Úgyhogy itt igazából csak olyan tanácsra van szükségem, hogy megéri e a konvektort a Mikával helyettesíteni és radiátorokat felcserélni egy ilyen házban/lakásban mint az enyém, vagy inkább maradjak a konvektoroknál és azokból vásároljak korszerűbbet.

A vízmelegítővel kapcsolatban meg fogalmam sincs mihez kezdjek. Kérdezzem-e meg a közös képviselőt, hogy ha nincs más megoldás arra hogy kikerüljem a kéménybélelést, mert csak olyan készüléket tudok felhelyezni amihez kell akkor milyen lehetőségek vannak, körbe kell járnom a lakókat és megkérdezni őket, vagy hogy működik ez. Nem egyszerű ez, főleg egy nőnek :)

Ha a lakással kapcsolatban bármilyen adatra szükség van hogy teljesebb képet tudjak alkotni, nagyon szívesen megadom, ha tudom őket :)
Előző 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24 Következő
354 hozzászólás Oldal: 10 / 24

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 296 vendég