Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
73 hozzászólás Oldal: 4 / 5
Az a baj, olyan megoldást nem tudok ajánlani, ami ebben a helyzetben megnyugtatóan megoldaná a problémát. A mostani szigetelőanyag állapotáról nem tudunk semmit, lehet semmi baja, de jóval nagyobb az esélye, hogy el van már vizesedve, penészedve. Ez hosszú távon csak gondokat okozhat, még akkor is, ha belülről még ráhúztok egy réteg szigetelést. Az sem kizárt, hogy az utólagos plusz szigetelést is pár év múlva le kell bontani mert bepenészedik alatta. A penész gonosz dolog, hosszú ideig nem látszik, nem észlelhető, csak elkezdenek betegeskedni az ott lakók. Gyerekek válhatnak asztmássá, de még súlyosabb légzőszervi betegségeket is okozhat. Ezek figyelembevételével mit ajánlhatnék jó szívvel és lelkiismeretesen? Lehet pár év múlva amikor megjelennek a betegségek, csak arra fogsz emlékezni, valami idióta ajánlott ezt meg azt az Ezermester fórumon. Tudom a szükség nagy úr, én sem tudtam a tetőteremet szabályosan leszigetelni, mindig "rettegek", mikor kell az egészet szétbontani és lesz-e akkor keret a felújításra. A mostani gazdasági helyzet szakemberek szerint nem lesz jobb hosszú ideig.

Ennek ellenére két megoldással lehetne IDEIGLENESEN javítani a helyzeten, de egyik sem szabályos, inkább aggályos.

1., a tetőtér födémére (plafon) felülről ráfektettek üveggyapotot még legalább 10 cm vastagon, de ha lehet vastagabban. Ha járófelületet is akartok kiképezni, akkor párnafák közé rakjátok a szigetelést, arra egyszerű geotextíliát a por ellen, és a párnafákra deszka borítást, a deszkák között 1 cm-es hézagokkal. Azt írtad, alulról fóliázva van már. Jó lenne képeket látni róla, így túl sok a találgatás.
2., Az egész belső teret PUR hab táblákkal beborítjátok megfelelő vastagságú lécezéssel, ezt nagyon alaposan párazáró fóliával lezárjátok és jöhet a belső burkolat. Ezzel nagyjából meg lehet akadályozni a pára bejutását a régi szigetelésbe - amiről továbbra sem tudjuk milyen állapotban van. A PURhab táblák jobb hőszigetelők a kőzetgyapotnál, vékonyabb rétegből lehet ugyanolyan jó hőszigetelés készíteni.

A régi szigetelés bizonytalansága miatt nem mondhatom egyik variációt sem megnyugtató és hosszútávú megoldásnak, csak mint kényszermegoldás jöhet szóba. Azzal is számolnotok kell, minden egyes forintot amit erre költötök, lehet az ablakon dobjátok ki pár év múlva.
Télen kellett volna egy hőkamerás felvételt készíttetni a tetőtérről, az sok dolgot feltárt volna.
o.ildiko írta: Még azt szeretném megkérdezni, hogy a hajópadlóra fel lehet-e rakni párazáró fóliát a szoba felől és még arra esetleg gipszkartont vagy OSB lapot? Persze arra gondoltam ,hogy a tetőtérben felszednénk ezt követően mindent és lefektetnénk szálas szigetelőanyagot aminek a tetejét páraáteresztő fóliával látnánk el, a ferde részt pedig kifújatnánk cellulóz szigeteléssel.

Köszönettel!

Ildi


Most látom, míg írtam, közben kérdeztél is.
A cellulóz szigeteléshez is bontani kell, egyrészt ki kell szedni a régi szigetelést, másrészt ki kell fóliázni mindkét oldalról, hogy a papírőrlemény ne kaphasson egyik oldalról sem nedvességet és ne is tudjon kiperegni a réseken, illetve szél hatására. Tehát bontani kell így is, úgy is.
A felső födémre én is ezt gondoltam, ha mindent felszedtek és lefóliáztok akkor a vízszintes részt meg tudjátok oldani, ahogy leírtam.
Ha megcsináltatnánk a héjalást, remélem jól gondolom/ a szarufára párazáró fólia ellen léc és tetőléc valamint cserép/, akkor is kell a hajópadlóra párazáró fólai?

Köszi!

Ildi
Párazáró fólia csak akkor alkalmazható a szarufák fölött, ha a héjalás alatt nincs szigetelés, vagy kettős kiszellőzésű hőszigetelést készíttetsz. Már korábban leírtam és nagyon fontos, mondhatom alapszempont, hogy belülről zárunk, kívülről szellőztetünk, mivel a pára belülről kifelé igyekszik haladni. Erre vannak szép fogalmak, páravándorlás (páradiffúzió), páranyomás. Ezeket a korszerű szigetelési rendszereknél mind figyelembe kell venni és ki kell számítani, hogy a szigetelés elérje a célját - hatékonyan hőszigeteljen -, másrészt sem a tető anyagára, sem az alatta lakókra ne jelentsen veszélyt. Rosszul kivitelezett hőszigetelésbe behatol és rossz eseteben bennreked a pára, ami penészesedést, hőszigetelés romlást, egészségkárosodást okozhat, durva esetben statikai problémákat is (szarufák anyagának penészesedését, korhadását) a tetőrendszerben.
Tehát nagyon fontos, hogy a lakótérből lehetőleg semmi, vagy csak nagyon minimális pára tudjon a hőszigetelő rétegbe jutni - párazárás -, de a mégis bejutott pára el tudjon távozni - kiszellőzés. A hőszigetelő réteg a kültér felé fokozatosan hűl és lesz olyan pontja, ahol a beltérből bejutott pára kicsapódik a szigetelőanyagban, vízzé válik. Ha ez a kondenzáció kis mértékű és rövid időn belül el tud távozni, akkor nem károsítja a szigetelőanyagot és nem romlik jelentősen a hőszigetelése, de ha bennreked és egyre nő a mennyisége, akkor problémát fog okozni.
Remélem érthetően írtam le a problémát, ha látjátok a lényegét, könnyebb lesz tervezgetni.

Úgy látom, a belső borítást nagyon nem akarjátok leszedni, pedig a terveitekben csak gondot, akadályt jelent. A héjalás megcsináltatásával még nem oldjátok meg a helyzetet. Ha benn akarjátok hagyni a mostani szigetelőanyagot (ha még alkalmas rá), akkor páraáteresztő fóliát kell a szarufák fölé rakni, majd ellenlécezést, cseréplécezést, tetőcserepet. De ekkor még mindig kevés a hőszigetelés, befelé kell növelni, ott viszont a fa hajópadló burkolás erősen lerontja a pára átjutását a kültér felé. Esetleg itt lehetne alkalmazni a PUR táblás hőszigetelést, az már eleve párafékező hatású, erre nagyon alaposan elkészített párazáró fóliaréteg és a beltér burkolata jönne. Ez így működőképes lehetne, bár nem ártana egy páradiffuziós számítás előtte.

A másik megoldás a kifelé terjeszkedés lehetne. A szarufák között maradna a szálas hőszigetelés, szarufákon párnafás emelés és ezek között is szálas hőszigetelés, esetleg a PUR táblás szigetelőanyag, és erre a héjalás a megfelelő kiszellőzéssel. A rétegrendet már korábban leírtam, nem ismétlem meg. Ebben az esetben lehetne a hajópadlóra a párazáró fóliát felrögzíteni majd erre valamilyen belső burkolót készíteni. Szokásos megoldás, hogy a párazáró fóliára raknak még egy 5 cm-es lécezést, közé szálas hőszigetelőanyagot és a tetejére lambériát, hajópadlót, gipszkartont. A párnafa a tartóréteg, de ezt lehet a gipszkartonrendszerek vázelemeivel is helyettesíteni. A párazáró réteg fölé (befelé) 5 cm-ig megengedett további szigetelőanyag rögzítése, benne nem tud a pára kicsapódni (ha kellő vastagságú a mögötte lévő hőszigetelés) és a szoba légtere felé tud szellőzni az anyag. A lényeg, a párazáró fólia ne engedje át a párát.
Nem kevertelek meg nagyon a sok infóval? Ne haragudj, nem adhatok olyan tanácsot, ami eleve hibás és később több hátrányt okoz, mint amit most nyernél.
Köszönöm a választ, sajnos a kifelé terjeszkedés a dőlt résznél nem meg oldható. Anyagi okokból lehet, hogy a bontás olcsóbban kivitelezhető számunkra. Még mindig megfontolás tárgyát képezi a kivitelezés. Azt még nem írtad meg, hogy a kőzetgyapot pld, 15 cm vastag mekkora súlyt jelent négyzetméterenként. Ha ebben tudnál segíteni az jó lenne.
Ha megálmodtuk a megoldást, akkor még lehet, hogy néhány kérdést felteszek, ha ez nem fárasztó a számodra, mert még vannak egyéb, eddig nem átbeszélt dolgok.

Köszi!

Ildi
Szerintem jobban jártok a belső burkolat bontásával. A plusz munka és a lehetséges anyagveszteség a jól elkészített és működő hőszigetelésben meg fog térülni. Így megfelelő vastagságban tudtok hőszigetelni és nem kell aggódni, hogy mi lesz 5-10 év múlva a szigetelőanyaggal. Ennek viszont továbbra is feltétele a héjalás alatti szabályos, megfelelő kiszellőzést biztosító fóliázás is.

Szarufák közé a Rockwool Deltarock Plus ék alakú kőzetgyapot tábláját szokták használni, aminek 50 kg a súlya köbméterenként. Ebből 10 centiméteres vastagság esetén 10 m2 anyag jön ki, így 5 kg/m2 a súlya. A szarufák alá Airrock LD való, ennek négyzetméterenként csak 4 kg a súlya, (40 kg/m3). Értelemszerűen 15 cm-es vastagságban 7,5 illetve 6 kg/m2 súly adódik. A Multirock-ot is szoktak ajánlani a szarufák alá (28 kg/m3), de én inkább a vízszintes födémre tenném csak.
A ferde szarufák közötti és alatti részekbe szükséges az ilyen sűrűségű anyag, mert a túl lágy, könnyű anyag hajlamos a megrogyásra és akkor hiányos lesz évek múlva a hőszigetelés, kialakulnak a hőhidak az üres részeken. Javaslom, ha nem is Rockwool-lal, hanem üveggyapottal vagy más gyártó olcsóbb kőzetgyapotjával szigeteltek, akkor is ilyen testsűrűségű anyagot válasszatok a megrogyás, tömörödés elkerülése érdekében.

szarufak_kozott.jpg
szarufak_kozott.jpg (47.3 KiB) Megtekintve 12770 alkalommal.

http://www.rockwool.hu/alkalmazasi+teruletek/magasteto+tetoter/tetoterek+hoszigetelese
http://guide.rockwool.hu/media/119245/rockwool_deltarock_plus.pdf
http://guide.rockwool.hu/media/119205/rockwool_airrock-ld.pdf
http://guide.rockwool.hu/media/119320/rockwool_multirock.pdf

Kérdezzél nyugodtan, de kérek majd néhány fényképpel megtámogatott beszámolót a munkáról.
Tiszteletem!
Most épülő könnyűszerkezetes nyaralóban (12X12 cm fa vázszerkezet, kívül 21 mm lambéria) a mesterek páraáteresztő fólia helyett, párazárót tettek. A munkálatokból egyelőre a vázszerkezet készült el, melyre kívülről rákerült a párazáró fólia és a kültéri lambéria.
Kérdésem: hogyan tudnánk megoldani a beszerelendő szigetelő(kőzetgyapot) szellőzését? Milyen fóliát tegyek a szigetelőn belül?
Köszönettel
Üdv!

Nincs jobb ötletem, ha elrontották, javítsák ki. A párának mindig kifelé kell szellőzni, ha a külső fólia párazáró, akkor megreked a pára a szigetelőanyagban és elvizesedik. A nedves kőzetgyapotnak erőteljesen csökken a hőszigetelőképessége, penészedik, esetleg össze is rogyhat. Ne engedjen ha azzal az ötlettel jönnek, hogy belülről is párazárót raknak és akkor úgy jó lesz. Tökéletes párazárás nem létezik házakban, ezért valamennyi pára mindig bejut a szigetelőanyagba, ami ha nem tud könnyen a szabadba távozni, akkor feldúsul és kezdődnek a problémák. A külső polisztirol szigetelés már így is elég párafékező hatású.
Ha nem hinné, mutassa meg az alábbi rétegrendet, profi könnyűszerkezetes ház építő cég oldalán találtam. Felsorol több szerkezeti variációt, de látható a párazáró fólia mindig a belső oldalon van.

Röviden a válaszom: külső lambériát szedjék le és cseréljék le a fóliát páraáteresztőre. Az elképzelés annyiból helyes, hogy ha nincs a vázszerkezeten kívüli plusz hőszigetelés, akkor a külső lambéria alá becsapó víz (elvileg elképzelhető) ne férjen a szigetelőanyaghoz, de mindenképp páraáteresztő kell ehhez. Mondanám, hogy tépjék le és annyi, de fel kell készülni az extrém helyzetekre, mint kiadós eső viharos szél kíséretében. Ha hosszabb ideig "ostromolja" a külső lambéria burkolatot, akkor már elképzelhető a csapadék bejutasa a szigetelőanyagba. Az éghajlat változás következtében egyre gyakoribbak a heves viharok, nem lehet elbagatellizálni a lehetőséget.

A favázszerkezet nem kap még plusz külső szigetelést? Bár elég vastag a tartószerkezet, de akkor is rosszabb a hőszigetelőképessége mint a kőzetgyapotnak, hőhidas lehet a ház a faváznál.

http://kp.hu/horizont-fal-es-fodem-retegrendek/

horizont_standard-248x300.jpg
horizont_standard-248x300.jpg (16.66 KiB) Megtekintve 12608 alkalommal.
Szia!
Szeretném megtudni, hogy a párazáró fóliát az erre a célra megfelelő tűzőgéppel fel lehet rögzíteni a gerendára?

Köszi!

Ildi
Szia!

Igen, de az ütéserősséget úgy kell beállítani, hogy megfogja a fóliát, de ne tépje át. Én elektromos tűzőgéppel csináltam, ott finoman lehet az ütéserősséget állítani és elég széles a kapocs. A levegős könnyebben átszakítja, mert keskenyebb, kisebb a tartófelület. A biztonság kedvéért én mindenhol a rögzítési sávokban leragasztottam még pluszban ragasztószalaggal. A kapcsoknál fellépő erőhatásokat a ragasztó nagyobb felületen osztja el, nehezebben hasad ki.

1.jpg
1.jpg (155.01 KiB) Megtekintve 12644 alkalommal.
Hello

Hazunk beepitett tetoteret szeretnenk ujraszigetelni. A problema : a cserep es a gerendak kozott semmilyen folia sincs. Ket ellentetes tanacsot kaptunk :

1. a szigeteles (kogyapot) ala es FELE is kell folia, hogy a cserepeken at ne jusson a szigeteloanyagba nedvesseg.

2. a szigeteles ala mindenkeppen kell parazaro folia, hogy a szobabol ne menjen a szigeteloanyagba para, de a teto es a szigeteloanyag koze semmifelekeppen se tegyunk paraatereszto foliat, mert a ket folia kozott felgyulemledhet a para, nem szellozik es parakicsapodas jon letre, ami rontja az uveggyapot szigeteleset (utobbi tanacsot tobb barkacsaruhazban is kaptuk).

Mi a helyes megoldas? Az internetes videokon csak azt a lehetoseget vetik fel, amikor a folia nem megfelelo.
Nem tudom, melyik tanacsot fogadjam meg.
A barkácsáruházakban általában "szakértők" adnak tanácsot, nem kell komolyan venni.

A lényeg: a szoba felől, a szigetelés alá mindig párazáró fóliát rakunk, mert ezzel akadályozzuk meg a pára szigetelőanyagba jutását. Tehát ennek zárnia kell a szoba légtere felől. Kívülre viszont - a szigetelőanyag fölé - mindig páraáteresztő fóliát rakunk, hogy a szigetelőanyagba mégis bejutott pára távozni tudjon. Tökéletes párazárást nagyon nehéz (vagy lehetetlen) létrehozni, egy kevés mindig bejut a párazáró fólia alá és ennek távoznia kell kifelé. A pára vándorlása a meleg térből a hideg felé történik.
Csak akkor lehet a szigetelőanyag fölé párazáró fóliát rakni, ha a fólia és a szigetelőanyag között van egy kiszellőző légrés, ekkor ezen át távozik a pára. Ez a kettős kiszellőzésű szigetelés, míg az előző az egyszeres kiszellőzésű szigetelés.
Erről már elég sokat írtunk itt is, és a Födémszigetelési praktikák topikban is, olvasd át, sok hasznos megoldást és tanácsot találsz.

http://forum.ezermester.hu/viewtopic.php?f=8&t=448
Tehat ha utolag rakom fel a paraatereszto foliat, akkor nem all fent a veszelye, hogy a szigeteloanyagon a ket folia kozott kicsapodik a para? Nem baj, h nem rogton a cserep alatt lesz?
Igy utolagosan hogyan es hova tegyem fel a paraatereszto foliat? Mekkora rest kell hagyni a kulso folia es a szigeteloanyag kozott? (a szarufa kb. 7cm vastag, egy kb. 6cm-es szigetelest gondoltunk koze es ala keresztben 20cm-es szigetelest).
Elore is kszonom.
Jól értem, hogy a héjalás alatt nincs semmilyen fólia és nem is akarják lebontani a szigeteléshez? Ez némi problémát fog okozni.
A jelenlegi szigeteles : lamberia (ami nem kerul vissza), kraftos uveggyapot szigeteles (tehat a szoba felol elmeletileg parazaro), de az uveggyapot es a cserepek kozott semmilyen folia sincs, es a ketto kozott kb. 5cm-es legres van (amennyit kb. a csereplec/ellenlec? ad).
A haz 1900-as epitesu, es az elozo lako vagy 20 eve szigetelte.
Ezert nem tudom, hogyan lehet megoldani a paraatereszto, kulso folia felteveset utolagosan (elmeletileg azt csak epitesnel lehetne, es a tetot nem all modunkban szetszedni).
73 hozzászólás Oldal: 4 / 5

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 51 vendég