Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
2 hozzászólás Oldal: 1 / 1
60-as években kalákában épült családi házról van szó. Gerendák alul fölül deszkázva, alul nádszövettel, a két deszka között semmi. Padlás nincs beépítve. Arra gondoltam, hogy a padlás deszkáit felszedem, gerendák közé kőzetgyapotot szorítok be, és visszadeszkázom. Ez így megfelelő szigetelést ad, vagy még kell valamit beépíteni mellé? Milyen vastag kőzetgyapot kell hozzá ? Mindenképpen a padlás felől szeretnék dolgozni, mert a lakást nem akarom belülről szétrombolni.
Üdv! A padlás felől elvégzett hőszigetelés jó elgondolás, de a gerendák közötti légtér kitöltése szigetelőanyaggal nem olyan egyszerű dolog, ha jól akarod csinálni. Ajánlom olvass utána, az Ezermester is többször foglalkozott a témával és a neten is rengeteg írás van róla. Az építés menetét itt leírni A-tól Z-ig nem kis vállalkozás, ezért előtte tájékozódj, szedd össze az anyagokat és a tudást, és utána kérdezz, ha valamit nem értesz.
Én speciel így csináltam a házam tetőszigetelését, először mindent elolvastam amit találtam róla és csak azután kezdtem neki. Ez sokkal komplikáltabb dolog, mint elsőre gondolná az ember. A szigetelőanyagot nem elég csak betömöszkölni a gerendák közé, és mechanikailag védeni, hanem a pára és víz ellen is szükséges, ami a nagy ellensége a hőszigeteléseknek. Muszáj lesz fóliával védeni a szigetelőanyagot, ha nem akarod pár év múlva újra kezdeni sz egészet. Ez felülről nem lesz egyszerű, mert a pára a lakótér felől is "támad" nem csak felülről. Aztán ott vannak a hőhidak, ezt is figyelembe kell venni.
Iránymutatónak az alábbi lehetőségeket látom:
- nem a gerendák között, hanem fölötte szigetelsz megfelelő vastagságú (10-15 cm) lépésálló polisztirol lapokkal. Ez akkor jó megoldás, ha a padlást nem használjátok és a padlómagasság megemelkedése nem okoz gondot (ajtók, belmagasság, stb.). Léteznek kifejezetten erre a célra gyártott hőszigetelő lapok is, amik núttal kapcsolódnak egymáshoz és a felső rétegükön faforgácslap van. Nem olcsó, de viszonylag könnyű és gyors lerakni.
- gerendák közötti szigetelés: a jó záródás érdekében szálas szigetelőanyagot érdemes használni - kőzet, vagy üveggyapot -, viszont itt jön a pára és víz elleni, valamint a mechanikai védelem mellett a hőhidak kérdése is -> a gerenda rosszabb hőszigetelő, mint a kőzetgyapot. Ez ellen többrétegű szigeteléssel lehet védekezni.
- Nálunk viszonylag új szigetelési eljárás a cellulóz szigetelés, ami apróra őrölt impregnált papírhulladék. Nagyon leegyszerűsítve, a gerendák közötti részt őrölt papírral töltik ki. Ez a legjobb hőszigetelő anyag jelenleg, ami a nyári forróság ellen is a legtovább véd.

Ezeket csak útmutatónak írtam, ha magad akarod a hőszigetelést elkészíteni, de mindenképp olvass utána és csak azután kezdj neki a kivitelezésnek.
2 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 63 vendég

cron