Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
6 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Üdvözlet mindenkinek!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy van egy nagyon előnytelen elrendezésű lakóépületem. Keskeny, hosszú, és összesen egy darab gázkonvektor üzemel benne. A végében leválasztott fürdő teljesen fűtetlen. Főleg az épület végében bekövetkező nagy hőingadozás miatt, ott eléggé penészednek a falak télen. A fürdőben egy Ariston pro r 100 vtd bojler van felszerelve, az biztosít meleg vizet a házban. A bojler oldalán van két plusz csonk is, és úgy sejtem, hogy oda lehet egy plusz vízkört bekötni, például egy zárt kis radiátor kör vizét lehet melegíttetni a bojler meleg vizével. Arra gondoltam, hogy arra a csonkra kötnék mondjuk egy 600x700-as törölköző szárító radiátort a fürdőbe, és a fürdőn kívül még egy valamekkora lapradiátort, ezzel segítve elő, hogy a ház fürdő felőli végében is legyen egy egyenletesebb fűtés. Érdeklődnék, hogy egy ilyen bojlerre tényleg kiépíthető-e egy ilyen fűtési rendszer? Mennyire dobja meg a villanyszámlát, mennyivel fog többet fűteni a bojler, illetve milyen buktatói vannak egy ilyen rendszernek, mire érdemes figyelni a telepítésekor. Mekkora keringető szivattyú kell, milyen csövekkel érdemes szállítani a vizet, stb.
Köszönöm a segítséget és a tanácsokat.

Ilyen bojlerem van, csak 100 literes kivitelben
https://complexbt.hu/termek/ariston-pro ... reloaded=1
Ugyanannyit fogyaszt mint bármely elektromos radiátor de sokkal egyszerűbb az elektromos radiátort felszerelni ami üzembiztosabb is . A fűtéssel a hőigényt elégítjük ki. Az mindkét esetben normál lakossági tarifás áramot használ. A hatásfoka kb ugyanaz, de a te verziódhoz kell csővezeték keringető szivattyú ami áramot fogyaszt és pénzbe kerül, ráadásul ezer problémát még felvet. Szerintem a cirkulációs meleg víz vezetékből ( nyitom a csapot és egyből meleg víz jön) merítetted az ötletet csak nem gondoltad át.
Köszönöm a választ. Egyáltalán nem gondoltam át. Általános iskola fizika régen volt már, és nem értek víz-fűtés szereléshez, egy csapot ki tudok cserélni, de nagyjából ennyi. A fejemben tényleg úgy rajzolódott ki, hogy felszerelek két radiátor, és csinálok egy kicsi zárt kört és szivattyúval keringetek benne vizet. Nem tudom mekkora lehet a bojler által előállított víz hőmérséklete, de miután a fűtéskörben keringő víz elérte ugyanazt hőmérsékletet, nem kellene ez miatt sűrűbben bekapcsolnia. Amíg melegszik, biztos sűrűbben kapcsol, de miután elérte a hűmérsékletet, csak nem tud kihűlni egy ilyen rövid körön. De ezek szerint tévedtem. A keringető szivattyú fogyasztásával számoltam, de az a kb 20-30W nem oszt nem szoroz.
De legalább hamar kiderült, hogy rossz ölet volt : ).
De ha erre alkalmatlan az a két csonk a bojleren, akkor pontosan mire jó? Valamiért csak rá tették.
Alapvetően épp az ellenkezője miatt van az ott. Azért hogy pl a fűtés vízkörét rákötve kapj egy tárolós bojlert amit akár vegyes kazánnal akár gázkazánnal vagy esetleg valami "solár" rendszerben használati meleg vizet csináljon áram nélkül a bojlerben. Persze amit írtál az is működne csak gazdaságtalan és értelmetlen szerintem. A keringető szivattyú árának a töredékéből veszel elektromos olaj radiátort, vagy valami hősugárzót. A hatásfoka ugyanaz mint a bojleros megoldásnak. De van elektromos törölköző szárítós is.
Értem. Pont arról jött az ötlet, hogy hallottam, hogy ismerős ismerős ismerősének pont egy solar megoldással fűtötte a bojlert. Slagot dobot a tetőre és az abban felmelegedő vizet keringette be a bojlerbe, ezáltal nappal nyáron nem kapcsolt fel a bojler. Ennyit értek hozzá, azt hittem, hogy pont annyira jól működik a melegítés mindkét irányba, tehát a beletolt víz hideg ugyanolyan hatékonyan melegszik fel, mint ahogy a tetőről beküldött meleg víz fűti fel a bojlert.
Sajnos a villanymelegítők nem nagyon jöhetnek szóba. Jelen állapotban a ház nem bírna el pluszba berakott két darab, egyenként kb 2kW-os fogyasztót súlyos villamos hálózati felújítás nélkül. Több mint 100 éves épület, több sebből vérzik. Reménykedtem ebben a megoldásban, mert radiátorokat tudnék ingyen szerezni, a bojler adott és úgyis csinál magának meleg vizet, így pluszba csak keringető szivattyú jött volna plusz fogyasztónak amit ha jól láttam már 10000HUF alatt kaphat az ember, és az még azért bírható árban és fogyasztásban is. Tényleg reméltem, hogy tud annyit, hogy érdemben rásegítsen a konvektorra.
Akkor vissza tervezőasztalhoz. Köszönöm a türelmes felvilágosítást.
Lényegében ennek az oka a fordítottja. Például egy olyan tároló kazán beszerzéséhez, amely áramellátás nélkül képes meleg vizet előállítani lakossági használatra, csatlakoztathatja a fűtővízkört. Ez történhet gázkazánnal, vegyes kazánnal, de akár „napelemes” rendszerrel is. Persze az is hasznos lenne, amit írtál, de szerintem felesleges és gazdaságtalan. Elektromos olajradiátort vagy radiátort vásárolhat a keringető szivattyú költségének kis részéért. A kazánmegoldás és ez a hatásfok azonos. Ugyanakkor elektromos törölközőszárító is rendelkezésre áll. tunnel rush
6 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 55 vendég