Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
9 hozzászólás Oldal: 1 / 1
Üdv Mindenkinek,

szeretnék tanácsot kérni tőletek, hogy álljak neki, milyen szabályokat kell figyelembe venni, mit és hogyan kell lemérni, kimérni a tégla felrakásánál. Van egy 7 és egy 4 m2-es falam ezeket akarom szeletelt téglával beburkolni saját magam. A téglaszelet mérete 6cm magas, 25 cm széles és 2- 2,6 cm mély.

Elösszőr is van egy diszperzit festékes falam. Le kell ezt e nekem kaparnom vagy egyből mehet a ragasztóágy és rá a tégla?
Mind a két verziónál kell mélyalapoznom?
Megkérdeztem többeket ezzel kapcsolatban, kaptam olyan tanácsot hogy nem kell lekaparnom az egészet, hanem kalapácsal ütögessem le sűrűn a festéket betonig, mélyalapozzam, majd kennyek rá egy rétegben csemperagasztót, így a leütögetett részek elég tapadást nyújtanak még akkor is ha a festék elenged itt ott. Egy másik azt mondta hogy a diszperziós festék nagyon jó alap, de azért ellenörizzem , hogy nem vált le az alatta levő rétegtől, azt kaparjam le, mélyalap és mehet rá a csemperagarsztó.
Aztán valaki azt mondta hogy nem kell lekaparni, ha max 3 festékréteg van akkor mehet rá a csemperagasztó. De elötte melegvizzel nedvesítsem be a falat, majd dörzs szivaccsal dörzsöljem meg picit és ha átveszi a szivacs a festék színét, akkor kaparjam csak le. A Flex C2T fleszibilis csemperagasztó amit már megvettem arra meg az van írva hogy festett felületeket el kell távolíttani.

A téglákat kötésbe akarom lerakni, 1 cm-es fugatávval , valaki a 1.5 cm esküszik, mert hogy külső szeletekről van szó ami együtt jár a repedt szélek és törött élek együttessel.
Hol kezdjem el, középen, szélen vagy fönnt a mennyezettől?
Annyit tudok hogy vízmértékkel húzok egy egyenes vonalat a falon és lerakok egy vízszintes sort. Arra is felhívták a figyelmemet, hogy a fal széleinél ügyeljek arra hogy fél téglánál rövidebb szelet ne kerüljön fel, mert az ronda.
A szélekkel kapcsolatban, hagyjak ki mindenhol egy fugatávot vagy mehet közvetlenűl a falmellé? Említették a dilatációs hézagokat a szakemberek, 7 m2-nél is be kell tartani?

A felragasztással kapcsolatban, milyen vastagon vigyem fel a ragasztót a falra és a téglaszeletekre? Az öregemnek van egy 6mm-es fogazott glettvasa, az megfelelne? A neten néztem hogy van 4, 6, 8, 10 mm-es is.

Egyenlőre ennyi és köszönöm előre is a válaszokat.
Üdv!
A festéket mindenképp lekaparnám, az nem megfelelő alap a ragasztónak. Utána mélyalapozó, hogy a megsértett felületet összetartsa és arra mehet a ragasztó. Érdemes a ragasztó ajánlásait figyelembe venni.

Mindenképp alulról kezdd el rakni a téglát, csempét is alulról kezdünk. Az első sor legyen precízen vízszintes, mert ez lesz a sorvezető. Az első sornál hagyj időt a ragasztónak, hogy kissé meghúzzon, a rátámaszkodó rétegek ne tudják már kimozdítani. Egész téglával kezdjed, a következő sort úgy is fél darabbal kell kezdened. Azt nézd meg, hogy melyik sarokban kevésbé zavaró, ha nem egész, vagy fél téglára jön ki a sor, így azon az oldalon kezd el rakni, amelyiknek szebbnek kell lennie.
Széleknél is hagyjál fugányi rést.
Szerintem 10 mm-es fúga bőven elég lesz, ha nagyon csámpás egy tégla, flex-el rá lehet segíteni. Ilyen kis felületeknél szerintem nem kell dilatációs hézagot hagyni, főleg ha beltéri burkolat lesz.
A téglák vastagságának szórása miatt a 10-es fogazott glettvasat használj.
"A téglák vastagságának szórása miatt a 10-es fogazott glettvasat használj."

Az úgy jó, hogy az alapfelületre is és magára a téglára is 6 mm-es fogazott glettvassal felhordom a ragasztót vagy mindkettőre 10 mm-sel mennyek rá?
Csak a fogadóaljzatra kell felvinni a ragasztót és abba belenyomni a téglát. Nem olyan drága egy fogazott glettvas, és sokkal könnyebben tudsz vele dolgozni. A 6 mm-es csempéhez és egyenes falhoz való.
Elkezdtem ma lekaparni a festéket a falról. Elég nehezen jön le, mert a betonra rágletteltek egy vékony réteget, de nem mindenhol és a glettre erőssen rátapadt a festék.Ahol nincs alatta glett, ott előnedvesítés nélkül is könnyen le jön.

Kérdés: A glett réteget is kaparjam le vagy azt rajta hagyhatom?
Ha ennyire erős a glettréteg, akkor a mélyalapozó megoldja a problémádat. Azért egy-két helyen kapard meg a glettréteget, hogy tényleg stabilan köt a betonhoz. A ragasztott téglának biztos alap kell. 8)
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.

Ma lemélyalapozok, holnap meg neki álok akkor burkolni.
Kérdés:
A bontott tégla lapokat burkolás elött beáztassam vízbe?
Olvastam hogy elszívhatja a vizet a ragasztóágyazatból ami nem előnyös.
Üdv!

A habarcságyazáshoz szokták beáztatni a csempét, a ragasztóhoz nem feltétlen kell. Próbáld ki egy téglán, ha nagyon gyorsan kirántja a vizet a ragasztóból akkor csak mártogasd vízbe a téglát és ha már nem csillog a felülete, akkor kend a ragasztót. A ragasztó megfelelő tartásához szükséges, hogy a benne levő víz egy részét az aljzat és a burkolóanyag elszívja, különben lecsúszik a falról.
IMG_20200608_221854_compress41.jpg
IMG_20200608_221854_compress41.jpg (897.93 KiB) Megtekintve 5064 alkalommal.


Üdv!

A mellékelt képhez hasonló formában, kisebb nagyobb foltokban téglaszeleteket szeretnék felrakni, panellakás lecsiszolt és utána falfénnyel lekent betonfalára.

Ahogy olvastam az egyébként nagyon korrekt és érthető kommenteket, elég fontos az alátámasztás, főleg mivel nem teljes falfelületről van szó. Erre azt agyaltam ki, fúrok alá valami faalkalmatosságot kivízszintezve, s az lesz az alap. Na, olyannal vagyok még gondban, hogy nagyon nem szeretném csak egész téglaszeletekből kötésben rakni, hanem inkább úgy ahogy a képeken kirakosgattam, amolyan teljesen random kivitelben.

Talán van ilyen célra valami speciális extra erős ragasztó?

Egyébként úgy gondoltam a menetét, hogy kicsit előtte megcsiszolom a felületet, mélyalapozó, alátámasztás barkácsolás, felpattintom a szeleteket, majd a fugázás előtt fugázás könnyítővel könnyítve a későbbi tisztítást, aztán jöhet a fuga maga, s a sort színkiemelő impregnáló cuccal zárnám.

Természetesen figyelembe véve az összes dolog száradási idejét.

Elnézést, hogy ily hosszúra nyúlt e monológ, a válaszokat előre is köszönöm!
9 hozzászólás Oldal: 1 / 1

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 66 vendég