Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
462 hozzászólás Oldal: 28 / 31
Nem szabad az aljába rakni mert a motor a szivattyú alján van és ha bele megy az iszapba nem lesz rendes hűtése. Még az is elő fordulhat hogy tartósabb használat során ez miatt fog túlmelegedni és leégni. Ásott kútnál legalább fél méter, fúrt kút esetén 1,5-2 méter a kívánatos és persze nem úgy hogy 1 hét alatt annyit nyúlik a "kötél" hogy majd az iszap tartja a szivattyút alulról
lalibatyo írta: Nem szabad az aljába rakni mert a motor a szivattyú alján van és ha bele megy az iszapba nem lesz rendes hűtése. Még az is elő fordulhat hogy tartósabb használat során ez miatt fog túlmelegedni és leégni. Ásott kútnál legalább fél méter, fúrt kút esetén 1,5-2 méter a kívánatos és persze nem úgy hogy 1 hét alatt annyit nyúlik a "kötél" hogy majd az iszap tartja a szivattyút alulról


Köszönöm. Majd akkor feljebb húzom még egy kicsit. Jelenleg úgy csináltam,hogy leengedtem amig éreztem,hogy leér és onnan húztam vissza kb 10-15 centit. A "kötél" egy 3eres lapos vezeték ami már eddig is tartotta 1 hónapja. Csak többször elfogyott a víz egy nagyobb locsolás után. És mivel még kb 2méterrel le tudtam engedni így annyival több vízet tudok használni. A kút víz termelése tud változni?
Igen, szokott változni. Az ásott kutaké általában a nyár végére csökkenni szokott, a parti szűrésűeké pedig nagyban függ a közeli folyó vízállásától.
A kútvíz keménysége miatt a szivattyút megvédendô,azt találtam ki,hogy:
Néhány kiló citromsav oldatot beöntök a kútba.Felszívom a szivattyút ezzel a savas vizzel,hagyom egy napot álni.Ezzel talán a lapátokra,belsôbe lerakodott vízkövet ki tudnám oldani?
Miből gondolod hogy nagyon vízköves és vízkőmentesíteni kell ?
Majd csak félevente tervezem mondjuk.A német kemenysegi foktol félek.37,5nk
Ami megfelel kb 1200mg/l össz asvanyi anyag tartalomnak.
Hát én inkább kivenném azt a szivattyút a kútból és úgy, de maga a savazás az megszokott technológia csak sósavval csinálják és hát normálisabb szivattyúnak nem is lesz tőle baja. Alapvetően az a gond az ötleteddel hogy a sav "nem tudja" hogy neki a szivattyúról a kútcsőről vagy a vízadó rétegben található és savval oldható ( meszes) anyagokkal kell reakcióba lépnie.
Van egy kerti szivattyúnk, ami a kerti kútból szívja fel a vizet. https://hu.flatfy.com/ Azonban mint kiderült, a kútvíz erősen meszes, és részben eldugította a szivattyút. De érdekes módon nem az történik, amit vártunk volna: nem pörög a motorja folyamatosan, nem szív sokkal hosszabb ideig, mint eredetileg -- sokkal inkább állandóan bekapcsol és kikapcsol, mindig csak egy nagyon keveset szív, aztán leáll 5-10 másodpercig. Igazából nem is biztos, hogy a meszesség az oka, bár arra gyanakszunk.

Valakinek volt ilyen jellegű problémája?
Nem olyan ritka ez, de kérek egy-két képet arról a szivattyúról rendszerről.
Üdv!
Fákat szeretnék csepegtető öntözéssel locsolni. A szivattyútól 65 m 32-es kpe csővel szállítanám a vizet aminek az utolsó 15m es szakaszán 4db 16mm-es lpe leágazást szeretnék létrehozni kb. 290m hosszan. Az lpe csövekbe összesen 144db 8l/h-ás csepegtető gombát tennék. A kérdésem az lenne hogy milyen szivattyú lenne képes ennek a rendszernek a működtetésére?
Szia

144x8 /60 = 20 liter / perc. Gondolom a nyomásigénye a gombáknak 3 bar áramlási veszteség mivel nem túl nagy a mennyiség kb 1 bar. Tehát olyan szivattyú kell ami 4-4,5 bar nyomás ellenében munkapont környékén 20 liter vizet szállít percenként.
Szerencsére elég sok ilyen van :)
Köszönöm a gyors választ!
Esetleg ha 32-es kpe helyett 25-öst használnék költséghatékonyság miatt, az mennyire és hogyan befolyásolja a rendszert?
20 liter/perc nél nem különösebben okoz jelentős különbséget.
Jól saccoltam a csepegtetők nyomás igényét ? - mert azon még el lehet hibázni a dolgot.
Sziasztok!
Van nekem egy kutam, olyan 18m mély. Tuladonképpen semmi gondom nincs vele, 4db MP rotator-t szépen elvisz egy LEO 90/55-ös (azt hiszem, ez a típusa) szivattyúval. Viszont borzasztó vasas. De annyira, hogy tiszta barna lesz a járda, a fák töve, a kavicságy, meg minden-minden. Egyébként ez az oka, hogy csak ezeket a Hunter rotatorokat tudom működtetni, bármi más szórófej 1 max. 2 hét alattt meghal. Nagyon bánom, hogy nem fúrattam mélyebbre anno.
Szóval a kérdésem ebből adódik: a meglévő kutat lehet mélyíteni/tovább fúrni? A következő réteg, ami jó 66m-en van. Ha nem lehet mélyíteni, közvetlenül mellette lehetne újat fúrni? Az aknám 1mx80cm, jó lenne, ha abban maradhatnék. Már így is vagy 30m-re van a háztól, itt van az áram is, meg már kész a kert, nem akarnék máshol ásni egy új aknát. Ha nem lehet, marad így.
Köszönöm!
A tovább fúrás szakszerűen nem megoldható mert nem marad hely a szűrő kavicsnak már. ( ha csak nem 200 -as csőből készült :) )
Másik fúrása aknába megoldható. El kell tömedékelni a régit ( cementtejjel feltölteni ) és az akna aljába egy nagy átmérőjű acél csövet bebetonozni legalább 1 méter mélyen az akna aljától. Ez lenne a kezdő iránycső ami kivezeti a fúróiszapot munka közben hogy ne az aknát öntse el. Sajnos költséges megoldás, olcsóbb 8-10 méterrel másikat fúrni szűz helyen és átcsövezni a vizet az aknába.

Jó és rossz kút.JPG
Jó és rossz kút.JPG (249.99 KiB) Megtekintve 3802 alkalommal.


szabalyos-szabalytalan_kutfuras.jpg
szabalyos-szabalytalan_kutfuras.jpg (70.67 KiB) Megtekintve 3790 alkalommal.
462 hozzászólás Oldal: 28 / 31

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég