Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
272 hozzászólás Oldal: 15 / 19
Sziasztok!

Adott egy AL-KO Twin 11000 Premium szivattyú, melyet egy esővíz tartályban helyeztem el körülbelül 2 méter mélyen. Nyomócső egy 40mm belső átmérőjű cső, melyet a tartály 5/4"-os külső menetes csonkjára rögzítettem. Onnan tovább 90 fokos KPE idom után 32mm-es KPE csővel megyek kb 15 méter hosszan 1,5 méter emelkedéssel , ahol teszt jelleggel csináltam egy 32 mm - 25 mm KPE konverziót, bekerült még egy 90 fokos idom, arra egy 3/4"-os csap és 3/4"-os tömlő gyorscsatlakozóval. Locsolásra használnám, de a nyomás ebben az összeállításban nagyon alacsony hozzá. Hol lehet a probléma? A 32mm - 3/4" átalakítás lenne már sok? Nyomó oldalon a tartály csatlakozásánál egy minimális szivárgást látok, ez okozhat ekkora nyomásvesztést?

Előre is köszönöm a tanácsokat!
Az elgondolás a probléma. Ez a szivattyú nem erre való. Max 1 bar a nyomása tehát ez nem is fog másképp működni. Ez árasztásos öntözésre való szivattyú, vagy tartályok leürítésére.
Köszönöm a választ! Akkor a kedves eladó nem volt a helyzet magaslatán.. :D
Öntözésre van valami ajánlott típus? A későbbiekben egy automata locsoló rendszer lelke lenne.
Igazából nekik az a pénz ha eladják azt amijük van. Arról nem beszélve hogy aki ért is valamihez az nem bolti eladó, legfeljebb ha az övé a bolt :)
Szóval ide valami ásott kút szivattyú lenne a megfelelő, pl Pedrollo UP sorozat, vagy ha ez drága akkor Top multi 2. Van lejjebb is azért. De megteszi egy felszívó kerti szivattyú is csak az "foglalkozós" mert légtelenítgetni is kell.
Köszönöm a segítséget! Rendeltem végül egy Top Multi 2-t, talán ma ki is tudom próbálni.
Üdv. mindenkinek!


Adott egy orosz Káma szivattyú,ami elvileg jól működik vödörből többször kipróbáltam de kútról is működött már.A kút 8-10 méteres,40mm-es kpe cső belógószárral és felül egy rozsdamentes békaszeleppel szerelve,amin egy ötnegyedes fém hollander csatlakozó van.A szelep szépen megtartja a vizet.A szivattyú szívó ágába egy mind két végén menetes fém,ötnegyedes csatlakozó van.A probléma az,hogy hiába teszek a hollanderbe szabványos tömítést,a szivattyú csak úgy veszi fel a vizet ha a kifolyó csőre egy szűkítőt teszek és felpumpázom előtte a vizet úgy hogy follyon a csatlakozó cső végén.Normál csővel vagy cső nélkül még pumpálással sem veszi fel a vizet,érezhetően levegőt szív a tömítés mellett.Probáltam már dupla tömítéssel is,de ugyanez a helyzet.Tudna valaki javasolni valamilyen megoldást?
A kérdéshez kapcsolódva,ha vödörből,hordóból kifogástalanul nyomja a vizet erős sugárral az említett füles álló Káma szivattyú,akkor kizárható hogy valami baja lehet neki?Szimering gond stb...
Azért valami képet megnéztem volna arról a szerelvényezésről....
Ez a szivattyú szimeringes rendszerű és bizony szokott baj lenni a tengelytömítéssel. Elrohad a szimering rugó a vízben aztán rugó nélkül előbb utóbb falsot fog szívni könnyedén. Sőt a szimering futó is be tud rágódni a tengelyen ami még bonyolíthatja a javítását. Ha nem tudsz rozsdamentes rugós szimeringet szerezni akkor kikapod az acél rugót a szimeringből és tegyél bele méretben és húzóerőben illeszkedő " O " gyűrűt a rugó helyett. Sajnos ezek a szivattyúk csak kisebb szívó mélységnél működnek kb max 6 méter, nem úgy mint a jet rendszerűek amik még 8 méterről is hozzák a vizet, tehát nem biztos hogy azon a kúton is működik amelyiken előtte egy jet rendesen működött. Szerintem ezért is van hogy ha fojtod a nyomó oldalt akkor szívja a vizet mert a kisebb hozam magasabb vízszintet okoz a kútban, míg ha jön a víz ami a csövön kifér akkor lekapja a szintet határra aztán le is levegősödik mert képtelen önmagát légteleníteni mint egy jobb jet rendszerű. Mondhatom azt is hogy annyit tud mint amennyibe került :D
- tehát a gyérebb paramétereinek megfelelő üzemi körülményeket kell biztosítani hogy hasznodra váljon a használata.
lalibatyo Köszönöm a választ,Káma szivattyú volt mindig ezen a kúton már nagyon nagyon rég óta.Felül egy fém békaszelep van,ami valamikor szintén sok éve egy gépgyárban készült fusiban,ki is szolgált már kb, vagy 15 évet.Egy önegyedes hollanderes csatlakozás van rajta amibe egy bazi vastag tömítés volt régen amilyet boltban nem lehet kapni és erre volt(van) feltekerve a szivattyú,amibe egy szintén ötnegyedes menetes közcsavar van.A most boltban kapható ötnegyedes hollander tömítésekkel viszont úgy tűnik nem tudom légmentesen feltenni a szivattyút mint régen.Arra gondoltam hogy veszek egy műanyag ragasztható békaszelepet és azt teszem fel a kp csőre,a másik végébe egy darab kp csövet ragasztok, és egy pvc szivattyú csatlakozó könyökkel fekvő helyzetbe próbálom feltenni. Ha a szivattyú tökéletesen működik hordóból,akkor is lehet szimering problémás?Egyáltalán hogyan zárható ki hogy hibás a szivattyú,hogyan lehet tesztelni?
Kép nélkül csak a képzeletemre tudok hagyatkozni a szereléseddel kapcsolatban és néha egész másra gondolok mint ami látható lenne. Természetesen vannak megbízható megoldások egy probléma mentes szívóág elkészítésére.
Ami a szimeringet illeti : ha hordóból próbálsz egy felszívó szivattyút akkor kb 0,1 bar szívóhatás terheli a tengelytömítést, ha kútból akkor akár 0,5-0,7 bat is terhelheti. Tehát nem garancia a tengelytömítés jóságára ez a módszer.
- Főleg ha egy korosabb sokat használt szivattyú az amit használsz. Egyszerűen elöregedik elkopik kikeményedik a szimering, elkopik a szimering futó, lóghat a csapágy ezért annak kopása is csak erősíti a radiális tömítetlenséget. Nem véletlen hogy inkább a csúszógyűrős rendszer az elterjedt a szivattyúknál mert az pl nem érzékeny a tengelylógásra ami a csapágykopás miatt van.
Persze ha biztosan tömítetlen a szívó ág akkor először azt kell rendbe tenni.
Sziasztok,
szeretném segítségeteket kérni.
A vásárolt ingatlanomnál kertépítésbe kezdtem, locsolnám a füvet, de a szivattyú elengedi a vizet, vagyis a Pedrolo nyomáskapcsoló 0 Bart mutat. Van egy meglevő fúrott kút, sajnos nem tudom a paramétereit. A kút egy 2 m mély aknában van, a szivattyú is és a locsoló körök is az aknából indulnak. Kezdődött, hogy a kút elengedte a vizet, megástam, kicseréltük a béka nyelves kutat golyós kivitelre. (Kiépítettük az automata öntöző rendszert, 4 mágneszelep van vezérelve Toro automatával, egy m.szelep két szórót lát el.) Locsolnám a frissen vetett füvet, de a golyós kút elengedi a vizet.
A mai locsolásnál a 4. kör indulásakor (előtte 15-15 percig ment az 1. 2. 3. kör) a szórófejek visszamentek, a nyomáskapcsoló leállította a szivattyút, 3 barrol 0-ra esett a nyomás, a kézi húzós oldalon nincs víz a kútban...
A kertészem azt vetette fel, hogy túl nagy a szivattyú (olasz 140 literes a kúttal együtt örököltem ), amit ma kicseréltünk egy 80 literes pedrolo utánzat kölcsön vett szivattyúra, a mai leállás már ezzel a szivattyúval történt, így kizárnám hogy az olasz szivattyú a túlméretes.

Mi lehet itt a gond?

Lehet, hogy a kútban, mélyen van egy visszacsapó szelep és az engedi el a vizet? Hogyha igen, akkor azt hogyan lehet kicserélni?
Vagy a kútfej cserénél nem lett jól megragasztva a KPE cső és ott esik el a nyomás? Nincs mélyen, nem érzem nedvesnek a talajt...

Valakinek bármi ötlete van, nagy örömmel fogadnám.

Előre is nagyon köszönöm!

Szép estét!

Üdv.: Zoli
Kérnék képet a kútfejről szivattyúról .
Szia Lalibatyo,
ma estére küldöm a fotókat.
(nem tartózkodom ott életvitel szerűen)
Annyi jelenség ma de.-ről, hogy a reggel 5:00 és de. 10:00 locsolás nem indult el, de a kútban volt víz (kézi pumpás oldalon egy húzásra jött a víz), szivattyú nyomáskapcsolót resetelve egyből indult a szivattyú és vele együtt a szórók is. 8-10 perc locsolás után a nyomás elesett, a szivattyú leállt, de a kút a vizet nem engedte el, ny.kapcs. resrtelve újra indult.
Egyeztettem a ház előző tulajával, a kutat ő fúratta, elmondása szerint a nyári legnagyobb melegben is van a kútban víz. Szerinte, ha jól emlékezik, 38 m mély a kút, nincs leengedve a kútba visszacsapó (a kútfejben lévő golyó fogja a vízoszlopot).
Szerinte a pumpás oldalt csurig kell önteni és le kell vakdugózni. A szivattyú nyomó oldalból ki kell venni a visszacsapót és ha ígyis leesik a nyomás, akkor ki kell ásni a kútfejet, mert ott lehet a gond, vagy pedig a kútfej ès a szivattyú csatlakozásával.

Hamarosan küldöm a fotót a kortól és a szivaggyúról.

Köszönöm előre is s segítséget!

Üdv.: Zoli
kútból és szivattyúról! :D
Ez lenne a szivattyú, jelenleg nincs csatlakoztatva, mert azt hittük, hogy túl nagy ide.

Csatolmányok

Azt a rengeteg felesleges sallangot aszívó ágból ki kell szedni. Pl az a fagycsap szerűség vagy T idom vasdugóval ? beragasztva a lefolyócső könyök :roll: és egy csomó menet és csőcsatlakozó átalakító stb. mind mind hibaforrás. A kútfejen kell lenni golyós visszacsapónak ahol elágazik 2 ágra a fölt alatt. A szivattyú szívó ágát 2 db KPE idommal és egy darabka KPE csővel össze lehet kötni a kúttal. Ha nagyon muszáj visszacsapó akkor azt a szivattyú nyomó ágra tenni.
- Ha ez sikeresen és hiba mentesen meg van szerelve jó kell legyen, ha nem "gázosodik" a kút vize és attól levegősödik a szivattyú.
272 hozzászólás Oldal: 15 / 19

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég