Ezermester Fórum

Kerti munkák, virágok, növények, öntözés, kútfúrás, kertépítés, medence
272 hozzászólás Oldal: 16 / 19
Köszönöm a segítséget!
A képen leszerelt szivattyú egyszerűbben volt csatlakoztatva a kúttal és úgy is leesett a nyomás.
A gázosodást hogyan lehet kivédeni? Korábban (a régi tulajnál) nem voltak problémák.
Elég sok "kisvárosi legenda" szokott keringeni az eladott ingatlanok kapcsán a meglévő kút használhatóságáról :D és elképesztő történeteket is írhatnék amiket vizsgáltunk, ezért én ezt az infót nem venném "készpénznek" . Egyébként a gázosodás összefügghet a kitermelt hozammal hiszen ha a régi tulaj slagozgatott 10-15 liter perccel te pedig 50-60 literrel szeretnéd a kutat terhelni akkor simán meglehet hogy neki nem gázosodott neked pedig már igen. A szivattyúid is eléggé viseletes darabok kinézetre és ha kívül olyan akkor belül se biztos hogy jobb. Egyébként a gázosodás vákum kutaknál ( mint ez is) csak hozam csökkentéssel és a gázosodást némileg kezelni képes jó állapotú "Jet" rendszerű szivattyúval lehet némileg kivédeni, vagy csőbúvár szivattyút kell használni de ez esetedben lehetetlen hiszen nem fér bele a kútcsőbe.
Üdvözlet!

Pár éve vettünk házat, fúrt kút is van a telken, de semmit nem tudunk róla, az előző tulajnak halvány emlékei sincsenek a fúrásról. Nem a pumpálós verzió, ez egy egyszerű negyvenes szürke cső, ami feljön a földből egy aknába, arra csatlakozik a hidrofor. Kertlocsolásra használták, mi is ezt terveztük. Kissé homokos, buborékos, ami feljön, de egyébként állandó vízforrást jelentett. Teljesen jól működött évekig a rendszer, majd a szivattyú motorja megadta magát (szerintem kinyírta a pára, hiába szellőzik az akna). Eltelt vagy két év, mikor úgy döntöttünk, hogy újra használni akarjuk a kutat. Vettünk egy vadonatúj vízművet, paramétereiben szinte megegyezőt az előzővel. Azóta nem sikerül a kutat használni.

1. menet, tavasszal:
Ha nagy küzdelmek árán felszívja a vizet a gép, a nyomás messze nem olyan, mint fénykorában, állandóan megy a szivattyú, a szakaszos üzem nem jön össze. Aztán egyszer csak leesik a nyomás, és képtelenség újra felszívni a vizet. Hát, új a gép, annak nem lehet baja. Milyen lehet a szelep? Golyós? Tönkrement? Kiástam. Az akna aljától vagy 40 centire van, azaz a talajszinttől legalább 2m mélyen. Leengedtem egy madzagra kötött anyát, kb. 4m-rel lentebb van a vízszint. Egyébként közönséges békaszelepet találtam, látszólag semmi baja, de kicseréltem, biztos, ami biztos! A helyzet azonban változatlan maradt.

2. menet, tavasz végén:
Jött egy tipp: cseréljem ki a békaszelepet 5/4"-os visszacsapószelepre. Mégiscsak stabilabb szerkezet, mint egy gumis történet. Kivettem a békaszelep csappantyúját, a megmaradt gumikarikát ott hagytam a karimában, így bontható marad a kútfej. Az egykori békaszelep karimája fölé meg beépítettem a visszacsapó szelepet. Fél napos küzdelem után feljött a víz, bár a szakaszos üzem megint nem jött össze, de stabil maradt a kút. Heuréka! A kút tudja a fizikát, ha felszívom egy csőben a vizet, és légmentesen lezárom a végét, a vízoszlopnak nem szabad leesnie. Hát, a fizika itt megdőlt. Hiába zár a szelep, nem szivárog a bekötés, másnap kezdhettem az egész bohóckodást előröl.

A kérdés ezek után adja magát: egy jól záródó szelepnél hogy a bánatban esik le a vízoszlop, továbbá ha egykoron ebben a kivitelben működött a kút, most miért nem működik? Oké, nyilván nem tudok tökéletesen zárt rendszert alkotni, valahol levegőt szív, amikor "pihen" a kút, így leesik a vízoszlop. De akkor régen hogy a fenébe nem kellett órákig játszani vele, hogy feljöjjön a víz? Vagy tegyek rá pumpálós kútfejet? Kifogytam az ötletekből.
Gázos a víz
Kissé homokos, buborékos, ami feljön, de egyébként állandó vízforrást jelentett.

ráadásul csökkent is a vízszint szint a kútban szerintem. Ez sajnos általános jelenség mindenki locsol ha kell ha nem a víz pedig fogy, az ásott kutak kiszáradnak a fúrtak szintje pedig csökken. Sajnos ezer példát tudnék felsorolni mi volt egykor mi van most, legyen hivatalos kút vagy nemhivatalos "házi kút "
Amit tehetsz ( ha valóban nem műszaki a probléma) mélyíted az aknát tehát közelebb rakod a szivattyút a vízhez, így javulnia kell a helyzetnek, de nem kizárt hogy a szakszerűnek nem nevezhető "kutacska" feltelt annyira homokkal belül hogy nem nagyon tud a víz bejutni már.
Szívőcsővel is próbálkoztam, talajszinttől kb. 8m mélyre engedve. Szakaszosan jött a víz, tényleg olyan, mintha gyenge lenne a kút ellátottsága. A homok mindig jelen volt a vízben, még fénykorában is, de nem volt jelentős mennyiségű. Az előző tulaj még ivott is néha a vízből. Most nem az aknában van a szivattyú, hanem az aknatetőn. Leviszem az aknába, megpróbálom akkor onnan, de ha folyamatosan csökkenni fog a vízmennyiség, és ha igaz, amit írtál (homok kerül a kútba), akkor nem fogok vakondot játszani aknamélyítéssel, inkább felhagyok a kúttal.
Az a baj az ilyen vékony csövesekből elég macera kiszedni a homokot, de nemlehetetlen.
Nos, letettem az aknába a hidrofort. A korábbinál kevesebb küzdelem kell a víz felszívásához, tehát még mindig nem olyan, mint régen volt, de azt vettem észre, hogy egy picit javult a vízhozam. Ugyanazzal az egyetlen billegős öntözővel korábban nem volt szakaszos üzem, most nagy keservesen, de felszívja magát a gép annyira, hogy egy rövid időre kikapcsol a szivattyú. Érdekes, hogy a szívócsőnél tapasztalt jelentéktelen csepegés miatt kicserélt tömítés után is tapasztaltam egy foknyi javulást.

Ez a homokmentesítés hogyan történik a gyakorlatban?
Röviden :
Körbe ásod a kutat a golyós szelepig és elvágod a csövet a szelep alatt, majd rátoldasz a csőre hogy érjen talajszint fölé 1 métert. ledugsz egy kpe csövet az aljáig és fújsz bele levegőt. Közben bugyog fel a víz és a levegő te pedig közben nyomod lefelé a csövet még el nem éred a talpdugót. Ha már tiszta víz jön tartósan és nem megy lejjebb a cső akkor végeztél :) majd vissza ragasztod amit levágtál.
Üdvözletem!
Múlt héten megadta magát a kerti szivattyúm, ami az aknában leledzett, 750W volt. Minimális ideig tudtam használni ebben a szezonban. Tavaly még meg tudtuk menteni az életét egy kondicserével, de idén ez már nem működött. Mikor áram alá helyeztem, nem is búgott, ergo megadta magát. 15 éves volt már, nem akartam rá költeni, vettem egy 1200W teljesítményűt. Gondoltam, hogy ez majd kitermeli nekem, ami kell az udvari növényzetnek. Üzembe helyeztük a papírformáknak megfelelően az új gépet. Légtelenítettük, feltöltöttük vízzel, bekapcsoltuk. hála istennek a búgó hang jelentkezett, tehát az áramra reagált. Viszont nem kapja el a vizet. Lökött ki magából két kis adagot, de aztán annyi.
Mi lehet a gond? Kaptam jobbnál jobb ötleteket, de egy szakemberben jobban bízom.
Köszönöm szépen!
Azért jó lenne látni legalább képeken azt a rendszert, kutat szivattyút stb....
Van egy fúrt kutam, ami sajna nem túl mély, de van számomra elegendő vízhozama (25-30l-perc, de a szükséges úgy 15l/perc lenne). A víz szintje kb 2.5m, a vízoszlop pedig úgy 4m, a lábszelep úgy 6m mélyen van a szivattyúhoz képest. Egy pedrollo Jswm2AX önfelszívó szivattyúval szeretném használni, de a szivattyút nem a kút mellett szeretném elhelyezni, hanem egy kb 8m-re lévő kisházban. A szívó oldalon csak egy lábszelep van a szivattyúig, illetve két 32-es KPE könyök. Ha feltöltöm a szivattyúházat vízzel és elindítom az áramláskapcsolót (easypress2) akkor a nyomás felmegy 4-4.5bar környékére és olyan hang hallatszik, mintha a vízoszlop megszakadna. Ha megnyitom az áramláskapcsoló után lévő csapot akkor kis idő múlva leesik a nyomás és a szivattyúzás megszakad. Ha a szivattyút a kút mellé helyezem 1m-re ott normálisan működik. A szívó ágat próbáltam vízszintesre, illetve a szivattyú felé picit emelkedőre csinálni, de így sem volt jó. Arra gyanakszom, hogy nagyon hosszú ez a csőhossz a szivattyú előtt. A függőleges csőszakaszban van normálisan víz, a lábszelep tartja, de a vízszintes csőszakaszból mintha elfogyna. Tanácstalan vagyok, mit kellene tennem, hogy működjön?
Igazából az számít mekkora a szintkülönbség a víz szintje és a szivattyú közt függőlegesen mérve ami ne legyen több 6-7 méternél nyugalmi állapotban. A csövet folyamatosan emelve kell a szivattyúhoz vezetni hogy ne tudjon bele rekedni levegő. A szivattyú légtelenítése ugyan körülményes az easypress esetén mert 10-15 másodpercenként letilthat szaárazfutás miatt, ezért gondosan fel kellene tölteni a szívócsövet és a szivattyú házat vízzel és hát ami még fontos hogy biztosan légmentesek legyenek a kötések és csatlakozások. Mivel ez a szivattyú (általában) légteleníti magát ezért ha a szivattyúházban van víz akkor annak meg is kellene történni ha a fent írtak igazak az esetre. No és nyitott nyomó oldallal kellene ezt a légtelenítést csinálni.
Sziasztok,

Az elmúlt pár napban olvasgattam a fórumot, de lenne pár kérdésem. Van egy fúrt kutam (Szolnok mellett), ami a 90-es évek elején (de inkább közepén) készült, nem mai darab. 63-as béléscső, benne egy 32-es PVC cső, legfelső 2m-es szál már 40-es, nem teljesen tudom már, hogy miért. :)

A nyugalmi vízszint 5.2-5.3m, az üzemi vízszint nem tudom pontosan mennyi lehet, de tegnap miután kiszippantottam kicsit több mint 3m³ vizet, a szivattyú lekapcsolása után 3-4 perccel 6-6.5m közötti szintet mértem. (Szivattyúzás közben azért nem tudtam mérni, mert a felső 40-es csőtől megakadt az ólomsúlyom.) 30 perccel később 6m, 70 perccel később pedig 5.5m.

A szivattyú egy DAB JET 62 M, ami minden nap-másnap pöccre indul. De... Ennek 6-6 és fél méterről olyan 28l/perccel kéne nyomnia, ennek ellenére a 12.5m hosszú 3/4-es tömlőből mindössze 16-17l jön percenként. Ha lefojtom, akkor már csak 9-10l/perc.

Screenshot 2021-07-08 at 19.01.09.png
Screenshot 2021-07-08 at 19.01.09.png (511.82 KiB) Megtekintve 3815 alkalommal.


Szeretném valahogy ezt feltornázni olyan 25l/percre (esetleg 30?).

A víz elég gázosnak tűnik, de van egy olyan érzésem, hogy valahol fals levegőt szív a szívóágon. Csak az első 6 métert húztam fel, mert akkor már nagyon hajlott a cső, és recsegett szerencsétlen, nem akartam még el is törni. A 6 méteren a három ragasztásból az első már gyanús. :roll: Arra gondoltam, hogy újabb ragasztgatás helyett a jelenlegi PVC csövet inkább lecserélném KPE csőre.

1, 32-es KPE cső elég lenne, vagy jobb, ha 40-es van lent? A szivattyún 1"-os bemenet van. Bár most így belegondolva, lehet a 40-es lábszelep már el sem férne a 63-as béléscsőben.

2, Milyen mélyre kell belógatni? Elég 10-11m? A mostani alja szerintem annál lentebb van.

3, Érdemes lenne-e lentebb tennem a szivattyút? Mindenképp lejjebb akarom tenni, de eddig csak annyira akartam, hogy ne látszódjon. Itt olvasgatva viszont úgy tűnik, hogy talán jobban járnék, ha -0.4m helyett minimum -1.5m lenne. A karakterisztika szerint 5m körül már 32-33l/percnek kéne lennie.

4, Szükség van-e esetleg új szivattyúra? Bár mindenképp le akarom ezzel tesztelni először, hogy van-e valami fejlődés :)

Előre is köszönöm a válaszokat!
lalibatyo írta: Igazából az számít mekkora a szintkülönbség a víz szintje és a szivattyú közt függőlegesen mérve ami ne legyen több 6-7 méternél nyugalmi állapotban. A csövet folyamatosan emelve kell a szivattyúhoz vezetni hogy ne tudjon bele rekedni levegő. A szivattyú légtelenítése ugyan körülményes az easypress esetén mert 10-15 másodpercenként letilthat szaárazfutás miatt, ezért gondosan fel kellene tölteni a szívócsövet és a szivattyú házat vízzel és hát ami még fontos hogy biztosan légmentesek legyenek a kötések és csatlakozások. Mivel ez a szivattyú (általában) légteleníti magát ezért ha a szivattyúházban van víz akkor annak meg is kellene történni ha a fent írtak igazak az esetre. No és nyitott nyomó oldallal kellene ezt a légtelenítést csinálni.


Nagyon szépen köszönöm a választ, sikerült ezek alapján megcsinálnom! Kiástam a szívóágnak a csövet hogy lejtésben legyen végig a kútig és gondosan feltöltöttem vízzel.
Sziasztok!
Olyan problémám van, hogy egy több éve használt Elpumps mélykútfejes szivattyú mostanában azt csinálja, hogy mikor eléri a bekapcsolási nyomást és a motor elindul hirtelen nagyon rövid időre leesik a nyomás, mikor a motor felpörög akkor pedig szépen nyomja, ki is kapcsol.
Ez mitől lehet?
Köszi!
272 hozzászólás Oldal: 16 / 19

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 36 vendég