Ezermester Fórum

Építés, építkezés, lakásfelújítás, belső munkák, fürdőszoba, konyha, WC.
750 hozzászólás Oldal: 23 / 50
Előző 1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 50 Következő
Szia!

Igen, a puffer térfogat meghatározásánál is a kandalló vízoldali (kazánnál ez nem kérdés) teljesítménye számít, hisz csak azt tudja a pufferbe betáplálni. Vízteres kandallónál kevesebb értelme van, mint normál kazánnál. A puffer a kazán és a fűtőrendszer karakterisztikájának eltérését egyenlíti ki. A kazán teljes teljesítményén dolgozik a legjobb hatásfokon - a legtakarékosabban -, míg a hőleadó rész, a fűtőtestek inkább folyamatos, alacsonyabb hőfokú üzemben használatosak. A puffer a kazán pillanatnyi felesleges hőjét tárolja és a fűtőrendszer a ház igényének megfelelően, részletekben, hosszabb idő alatt veszi ki.

A 7,5KW-os kandallót ha teljes teljesítményén dolgoztatod, akkor töltődik a puffer azzal a hővel, amit a radiátorok nem igényelnek, de azt a teret amiben a kandalló van, esetlegesen túlfűti a sugárzással leadott hővel. Hideg (lehűlt) háznál elkezdesz fűteni a kandallóval és a vízteres teljesítményét teljesen elviszik a radiátorok, és amint kezd felmelegedni a ház és a vizes rész is kevesebb hőt igényelne, addigra a kandalló is befűti a környezetét, így kevesebbet raksz rá, nincs felesleges hő, amit a pufferben kellene tárolni. A puffer akkor lenne hasznos, ha a kandallónak nagyobb teret kellene befűtenie sugárzó hővel, mint amit a többi szoba igényel a vizes rendszeren keresztül.
Ha jól választottatok kandallót és jól méretezik a vizes részt is, akkor szépen, egyenletesen fűti az egész házat.

Puffert a kazánhoz lehető legközelebbi helyen kell telepíteni, a padláson már nem annyira célszerű, másrészt a födém teherbírását statikussal kellene megnézetni a telepítés előtt.
Szia!

Jaj, nagyon köszönöm! :-)

Ezzel most megnyugtattál, hogy nincs akkora jelentősége a puffer tartálynak vízteres kandalló esetén.
A kandalló a nappalit és a konyhát fűtené sugárzással (egy légtér), melyeknek együttes igénye számításaim szerint kb. 5000 W, a vízoldali teljesítménye (7,5 kW) pedig menne a többi helyiségbe, aminek összes igénye kb 7600 W.
A teljes ház nettó 86 nm (kb. 220 légköbméter), jó (B-s) energetikai besorolással. Hővesztesége 6,4 KW (-13 fok mellett).

Üdv.:
Alexandra
Szívesen!

Majd ha lesz fejlemény, vagy már használati tapasztalat, azért írd meg. ;)

Nagyon beleetted magad a számolgatásba, részletekbe. Ennyire érdekel, vagy csak rád hárult a feladat?
Szia!

Rendben. Mindenképp jelentkezem. :wink:

Általában szeretek mindennek jól utána járni döntés előtt, különösen ha nem értek a témához. És hát lássuk be a fűtéssel kapcsolatban zero tudásom/tapasztalatom van/volt. Ilyenkor nem sajnálom rá az energiát, nehogy rosszul döntsek. Nyilván elkerülhetetlen, hogy elrontson vmit az ember, de akkor legalább tudom, hogy mit milyen megfontolásból csináltam úgy. :-)

A másik oka pedig az, hogy jelenleg a Páromnak sokkal kevesebb szabad ideje van, mint nekem, így a legtöbb dolognak a felújítással kapcsolatban én járok utána, és vele pedig megbeszélem, hogy mire jutottam, vagy milyen lehetőségek vannak.


Még egy dologra szeretnélek megkérni, ha nem bánod. :)

Töltöttem fel egy alaprajzot a fotók közé. Link: http://foto.ezermester.hu/?q=item/1228

Megnéznéd, hogy jó helyen lennének-e szerinted a radiátorok?

A nappaliba nem tervezünk, mert ott lenne a kandalló. A nappali/közlekedő közös fal másik oldalán - a közlekedőben - van a kémény.
Az 1-es és 2-es szobában sajnos nem tudjuk ablak alá tenni a radiátort, mivel ott hosszú ablakok vannak. Egyedül a hármasban lehetséges.
A fürdőben meg a WC-ben azért nem jelöltem, mert ott nem tudom, hogy megoldható-e hogy a WC-ben is, és a fürdőben is a WC/Fürdő közös falon legyen a radiátor, és így a csöveket talán szebben tudnánk átvinni a WC-ből a fürdőben levő törülköző szárítós radiátorhoz. Inkább a WC-ben látszódjanak csövek, mint a fürdőben elv alapján. Nekünk egyébként egyenes kádunk lesz, tehát nem fog belógni úgy a közös falra.

A rendszer rézcsöves lenne, ahogy beszéltük már, osztó nélkül.
Nem tudom azonban hol lenne célszerű elvinni a csöveket, vagy hogy lehetne egy esztétikai és működési szempontból is optimális kört kialakítani.


Köszi szépen előre is. :)

Üdv.:
Alexandra
Szia!
Huhh...itt lenne igazán értelme az osztós rendszernek, ha a betonban rejtve lehetne elvezetni a csöveket. Az ajtók a lehető legrosszabb helyen vannak a csövezés szempontjából ahhoz, hogy padlószint felett lehessen vezetni.

Az ablakok milyen mélyre mennek le? 300-as sem fér el az ablakok alatt?

Az a baj, ha végig szabadon kell vezetni, akkor körbe kell csövezni a két kisszobát és úgy érne el a fürdőbe, majd a wc-be. Ez elég hosszú és szerencsétlen kör lenne.
Ha legalább a folyosó alatt el lehetne vinni betonba süllyesztve 1 pár csövet, akkor a fürdő/wc/3-as szoba kaphatna külön ágat és nem a legvégén lenne a körnek.
Még lehetne a padlásra is felvinni a csöveket hőszigetelve a födémszigetelés alatt vezetve (fagyveszély elkerülése) és a szobák sarkában levezetve a radiátorok felé, vagy közvetlen a radiátor mellé levezetve. Mondjuk már az is segítség lenne, ha a fürdőbe így át lehetne vezetni. Viszont újabb probléma, a felszálló vezetékre is kellene automata légtelenítőt rakni, ami áztathatja a szigetelést, ha elromlik, másrészt a kiegyenlítő tartályt magasabbra kell helyezni, mert annak kell a legmagasabban lennie.
Még egy lehetőség, plafon alatt vezetni a csöveket, de ilyet már nem csinálnak, szerintem nagyon csúnya lenne. :(

Szerinted melyik megoldással tudnátok megbarátkozni?

Anyám lakásában a társasházi központi fűtést kellett átalakítani egyedi fűtésre. Ott is rézcsöves rendszert építettek, de az zárt rendszerű, gázkazános. A csövek mennek lent is, fent is, ahol a legjobban takarásban vannak. :?
Szia!

Nagyon köszi a segítséget. Bocs, hogy csak most írok vissza, de hétvégén nem voltunk itthon.

Azt hiszem, amivel leginkább együtt tudnánk élni az az, hogy alul mennek a csövek, és max a közlekedőben, meg a bejárati folyosónál vinnénk el a csöveket az aljzatbetonban. Így akkor két kör lehetne, ahogy írtad:
egy a két kis szobának, egy pedig a WC-fürdő-3-as szobának.

Az ablakok alatt egyébként pont 29-30 cm van - jelenleg párkány nélkül.

Valamint rájöttem, hogy az alaprajzunk nem igazán állja meg a helyét. Ugyanis a nappali/közlekedő közös fal mintha beljebb lenne a nappali irányába kb. 30 cm-vel és ennek köszönhetően van egy 30 cm falrész a kisszobánál ahol át lehetne vinni a vezetékeket, úgy hogy a közlekedőről lépnek be, nem a nappaliból. Valószínűleg a kémény helye miatt szélesítették ki a folyosót.
Már dolgozom a jó alaprajzon. Igaz, hogy kézzel készült lesz, de akkor már mindent leellenőrzök, hogy jól van-e.

Ha a radiátorok alatt, a szegőlécnél mennek a csövek akkor is van minimális gravitációs keringés, vagy ez esetben csak akkor indul be az áramlás, ha működik a keringető szivattyú?

Sikerült szereznünk elméleti bekötési rajzot is a kandalló gyártójától. :D Köszi a tippet. Maguktól nem küldték volna el előre.
Mindjárt feltöltöm, és belinkelem.

Továbbra is úgy mondták személyesen is, hogy ráköthető nyílt rendszerre, csak a szabályozó szelepet ki kell szerelni belőle.
Ez már meghaladja a képességeim, úgyhogy nem is próbálom megérteni :-) Elfogadom, hogy biztos így van.


Üdv.:
Alexandra
Küldöm a linkeket:

http://foto.ezermester.hu/?q=item/1232
http://foto.ezermester.hu/?q=item/1229

Egyet sajnos nem sikerült feltöltenem. Később újra próbálkozom.

Üdv.:
Alexandra
Szia!

Gravitációs keringéshez a csövezésnek sokkal vastagabbnak és kevésbé kanyargósnak kell lennie, valamint a kazán a pincében van a legmélyebb ponton. A rendszeredben nem fog beindulni magától.
Várom az elméleti kapcsolás rajzot, én sem értem milyen szelepet kell kivenni és milyen feltételekkel lehet zárt rendszerben üzemeltetni. Nagy itt a homály... :(
Szia !

Köszi a választ. :)

Valamiért nem engedte feltölteni az előző képet. Újra fotóztam, és ez elsőre sikerült.

http://foto.ezermester.hu/?q=item/1234


Üdv.:
Alexandra
Szia!

Itt a nagy megoldás, miért erőltették a zárt rendszert: az elvi kapcsolási rajz pufferes. Ott nincs gond, a pufferbe elmegy a felesleges meleg ha rendesen méretezett, sőt akár a gravitációs keringés is biztosított áramszünet esetén a puffer és a kazán között. Persze ehhez is úgy kell építeni a rendszert.... :roll:

Kicsit sokallom a zárt tágulási tartályokat. Ekkora teljesítményhez nem lehet nagy rendszert építeni, egy jól méretezett tágulási tartálynak is elégnek kell lennie.
Szia!

Még egyszer nagyon köszönöm, hogy megnézted. :-)

Üdv.:
Alexandra
Szia!
Szívesen! Majd mesélj, végül hogyan lett megoldva a csövezés. Egy rutinos szerelőnek kell lennie a tarsolyában néhány elegáns és jó ötletnek, amivel szépen meg lehet oldani a csövek elrejtését. Anyám lakásában olyan ügyesen oldotta meg a szerelő a csövezést, hogy utána hozzá jártak csodálkozni a lakótársak (és a szerelők ötletet lopni). :)
Szia!

Mindenképp írok, hogy milyen lett végül. :) Július közepén tudnak nekiállni a munkának elvileg.

Bár eléggé leszűkültek időközben a lehetőségek. :(
Sikerült szereznünk egy vázlatos rajzot a víz és csatorna vezetékezésről a házban, és úgy néz ki, hogy a fürdőben a falak mentén körbe megy a vízvezeték, és a folyosón is pont rossz helyen megy a WC és a harmadik szoba között.
Emiatt elvetettük az ötletet, hogy pár méter marással az aljzatbetonban át tudjunk menni a fürdőbe és onnan tovább a harmadik szobába.
Kénytelenek leszünk fenn vinni a vezetékeket. Más választásunk nem nagyon maradt.
Legalább utána jártunk egyéb opciónak is, és tudjuk, hogy mit miért nem lehet.

Szóval Anyukádnál nagyon szépen meg tudták oldani? Ez biztatóan hangzik. Van esetleg néhány fényképed róla, amit megosztanál velem, ha nem bánod ? :)

Köszi

Üdv.:
Alexandra
Üdvözlök mindenkit!

Segítséget/véleményt szeretnék kérni az alábbi problémával kapcsolatban.

Családi ház emeletén elkezdtem kialakítani egy kis fürdőszobát egy kihasználatlan helyiségből és ide szeretnék fűtést varázsolni, mégpedig a ház meglévő vegyes/gáz tüzelésű rendszerére történő rákötéssel.

A probléma: a helyiség amibe az új radiátor menne az a fenti folyosó bal oldalán van, a felső szint fűtési előremenő és visszatérő vezetéke pedig a folyosó jobb oldalán mennek.
Mivel ez egy közlekedő a csöveket úgy tudnám átjuttatni a túloldali helyiségbe, hogy az előremenőt a mennyezetben szigetelve vinném henco-val ( a padlástér alja és a felső szint mennyezete közti légrésben). A visszatérőt pedig a felső szint betonját megvésve szigeteletlen henco-val vinném.
Ez lenne számomra a legegyszerűbben megvalósítható megoldás, viszont nem tudom, hogy ez működne-e így, mivel az új radiátor előremenő vezetéke magasabbra kerülne mint a rendszer fő előremenője, valamint a visszatérő is egy szakaszon (a betonban) alacsonyabban menne, mint a felső szint visszatérője.
A rendszerben üzemel szivattyú fűtési szezonban, de nem bánnám, ha gravitációsan is működne, bár nem létfeltétel.

Csináltam egy kis móricka rajzot, hátha az szemléletesebb, mint a leírás.

Meg lehet e ezt így csinálni, vagy nem fog működni?

Válaszokat előre is köszönöm.

Csatolmányok

Üdv!
Ennek a megoldásnak az a baja, hogy az átvezető csőben megállhat a levegő és egy idő után a fürdőszobai fűtőtest nem kap melegvizet. Gondoskodni kell a cső legmagasabb pontján automata légtelenítőről és akkor működhet az elgondolásod.
A gravitációs keringés feltehetően csak akkor működik ebben a körben, ha a teljes rendszerben gravitációsan áramló víznek elég nagy a hajtóereje, hogy átnyomja a felső hurkon is a vizet.
Előző 1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 50 Következő
750 hozzászólás Oldal: 23 / 50

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 310 vendég