Szerző:
Plaszlo » kedd jan. 19, 2016 12:20 am
Üdv!
Legyen más nézet is. Magyarországon valóban alacsony a presztízsértéke, mert nem tartják normális háznak. Nálunk csak téglából épülhetnek normális házak és punktum.
Ennek ellenére terjed ez az építkezési mód, ha nem is túl gyorsan. Természetesen vannak előnyei és hátrányai. Vegyük azt a puszta tényt, hogy Amerikában a kertvárosi házak nagy része ezzel a technológiával készült. Ez nem lehet véletlen, régóta alkalmazzák, ha életképtelen lenne, nem épülnének többet ilyen házak.
Egy fafödémes ház is nyikorog, időnként recseg-ropog. Ha rendesen méretezték és kivitelezték a házat, akkor nem lenne szabad egy 30 kilós gyerek alatt behajolnia a födémnek. Ezt a bejáráson ki lehet próbálni.
Előnye a jó hőszigetelés, hátránya, hogy nincs hő és párapufferelő falszerkezete, mint a téglának. Gyorsabban változik a hőmérséklete, mert csak a bútorok csillapítják a hőfokváltozást, a falak elenyésző mértékben. Viszont gyorsabban fel lehet fűteni, vagy lehűteni. Faházban élek, ha nem is könnyűszerkezetesben, de egyáltalán nem élhetetlen. A családban kb. egy éve építtetett egy rokon könnyűszerkezetes házat és szeretnek benne lakni.
Egy jól megépített könnyűszerkezetes házban nem a szigetelésben mennek az elektromos vezetékek és a vízcsövek, hanem a szigetelés és a belső burkolat közötti légrésben. Így a szigetelést nem bántják és ha valaki átfúrja a belső burkolatot, nem rögtön a párazáró réteget sérti fel. Érdemes elkérni a tervdokumentációkat, vagy a kivitelezés dokumentumait.
A külső polisztirol szigetelés egyáltalán nem plusz, hanem a falazat szerves része. ezzel csökkentik a falszerkezet tartógerendáinak hőhidasságát. A fa valamennyire hőszigetelő, de távolról sem annyira mint a kőzet, vagy üveggyapot szigetelés. Enélkül előbb-utóbb a belső felületen meglátszana a gerendák rácsozata.
Arra figyelni kell, hogy a rágcsálók könnyen átrághatják a homlokzati szigetelést és beköltözhetnek a falszerkezetbe, ezért érdemes időnként végignézni kívül a falakat. Én is szoktam. Természetesen téglaházak külső szigetelését is szétrághatják és a téglát is, de ez nekik könnyebb út.
A fa természetéből adódóan kicsit recseghet a ház, de ha jól építették meg, akkor nem válhatnak le a csempék a falról. A fürdőszobám falszerkezete is könnyűszerkezetesnek mondható de még egy csempe nem esett le amióta itt lakom.
Sokan a Ytongot sem tartják téglának, mégis épülnek házak belőle.
Én azt mondom, alaposan meg kell nézni a házat, esetleg adatot gyűjteni a netről, de élből elutasítani a lehetőséget mert nem tégla, könnyelműség lenne. A friss javítások úgyis meglátszanak, rá kell kérdezni az okára.