A guta ütöget, szépen, hosszan ecseteltem a kerítésépítés szépségeit és amire elküldtem, addigra kiléptetett ez a nyomorult és odaveszett minden.
Akkor most csak röviden:
Szerintem nagyon optimistán becsültétek meg a költségeket. Nem tudom milyen áron szerzitek be a kerítéshez a faanyagot, de félek még saját munkával sem jöttök ki ennyiből.
Szerény meglátásom szerint legalább 60 cm mélyen illik alapozni. Már láttam olyan kerítést, ami a földmozgás miatt egyszerűen kifordult a földből. A 60 cm földben lévő beton 3 sor zsalukő, plusz egyet terveztetek ami a föld felett van, ez összesen 4 sor, 120 db. 20*25*50-es zsalukő.
Amennyiben én csinálnám, így nézne ki:
- 70 cm mélyen kiásni a kerítés alapjának a gödröt.
- ebbe 10 cm beton sávalap, majd mielőtt megkötne, rárakni az első sor zsalukövet (már ne tudjon elsüllyedni a betonba, de még puha legyen) és beszurkálni a függőleges betonvasakat. A zsalukövek kiadják a vasak helyét. Arra számítani kell, hogy a következő sor egy fél elemmel el lesz tolva (téglakötés)
- következő hétvégén a lerakott zsalukövekre rárakni két szál betonvasat, a közepén lévő mélyedés két szélére rakva.
- következő sor zsalukövet lerakni egy fél elemmel eltolva, majd a két sort kiönteni betonnal.
- harmadik és negyedik sor zsalukő, közte vízszintesen betonvasak, és a bebetonozott részbe beszurkálni a következő két sor betonvasait. A függőleges vasakat vastagabb, 16-os betonvasból vágjátok le. Egy elembe legalább 2 függőleges vasat tegyetek.
- oszlopok beállítása, rögzítése, majd a felső 2 sor zsalukövet kiönteni, tetejét szépen eldolgozni, elsimítani.
Elképzelésem szerint ha tudtok dolgos kezű barátokat invitálni, akkor 2 hétvége alatt meg lehet csinálni.
Első hétvége:
- kerítés elbontása, árok kiásása.
- sávalap készítés és első sor zsalukő lerakása, betonvasak beütése.
Második hétvége:
- sorok építése, két soronként betonnal kiöntése.
A kerítés alapjának tartóssága és szilárdsága függ attól, hogy a beton mennyire egységes, homogén. Megkötött betonhoz nem köt a friss beton.
Tehát mindent elő kell készíteni, vasakat levágni, oszlopokat méretre vágni, alját besliccelni és kihajtani, hogy kapaszkodjon a betonba, helyüket pontosan meghatározni, bejelölni. Az oszlopok függőleges kitámasztására alkalmas eszközök előkészítése, ne akkor kelljen kapkodni, hogy mitől fog egyenesen megállni a betonozás idejére.
A zsalukövekhez lehetőség szerint földnedves, előkevert betont rendeljetek, mert azt csak át kell keverni vízzel a megfelelő konzisztenciájúra és lehet önteni. Gyorsabb, mint helyben keverni a betont. Azért is fontos a gyorsaság, hogy az első két sor beöntése után még addig kiöntsétek a második két sort, míg nem kezd el kötni a már beöntött beton. Így egységesnek tekinthető. Érdemes a lerakott köveket belocsolni, hogy ne szívja el a vizet a friss betontól. Ha elég sokan vagytok, akkor amíg az egyik csapat kiönti az első két sor zsalukövet, a másik csoport már kezdi rakni a következő szinteket és akkor szinte folyamatosan lehet betonozni.
A tégla oszlopokat a legvégén készíteném el. A téglaoszlopok közepére is oszlopot raknék, és az oszlopokat összehegeszteném a vízszintes tartókkal és a kapu tartószerelvényeit is felrögzíteném. A tégla tulajdonképp csak díszítésül szolgálna, komoly tartószerepe nem lenne.
Ahhoz, hogy minden flottul menjen, minden anyagot be kell szerezni, méretre vágni, támasztékot készíteni az oszlopoknak, megfelelő létszámú csapat. jó kaja, sok munkakedv és egy megbízható betonkeverő. Ha minden munkafolyamatot fejben végigvesztek, kigondoltok, akkor nem lesz fennakadás, kész lesz a kerítésetek. A nagyszülők is besegíthetnek a gyerekek lefoglalásában, vigyázásában